САД су 26. јуна извеле ваздушни удар на иранске циљеве, први од потписивања меморандума о миру између Вашингтона и Техерана прошле седмице. Америчка Централна команда саопштила је да је акција покренута као одговор на напад иранске Револуционарне гарде на теретни брод у Ормуском мореузу дан раније.
Погођена су складишта ракета и дронова, као и обалски радарски положаји. Према доступним подацима, ирански једносмерни ударни дрон 25. јуна погодио је теретни брод М/В Евер Ловелy под заставом Сингапура, док је излазио из мореуза дуж обале Омана.
Удар после напада на теретни брод
Америчка страна тврди да је напад на брод прекршио прекид ватре и угрозио слободу пловидбе у једном од кључних светских поморских праваца. ЦЕНТЦОМ је додао да америчке снаге настављају координацију безбедног пролаза за комерцијалне бродове који пролазе кроз Ормуз.
Председник Доналд Трамп је раније поручио да ће се видети да ли ће Иран сносити последице после напада на брод. Навео је и да су од четири средства која су ишла ка пловилу три оборена, док је брод претрпео оштећења, али је остао на пловидбеном путу.
Нове тензије у Ормуском мореузу
После инцидента у Оманском заливу, Међународна поморска организација обуставила је план евакуације стотина бродова који су остали заглављени у Персијском заливу. Разлог је погоршана безбедносна ситуација и потреба за додатном координацијом пловидбе.
Непосредног иранског војног одговора после америчких удара није било. Истовремено, ирански државни медији су поручили да ће Техеран и даље држати под претњом бродове у Ормуском мореузу који не поштују правила транзита која је Иран објавио.
Иако су разговори о будућем мировном споразуму настављени, примирје је и даље крхко. Спорна питања остају и око иранског нуклеарног материјала и начина будућег надзора над нуклеарним активностима.