Америчка војска преузима Ф-35 без радара због кашњења програма АН/АПГ-85

Америчке оружане снаге почеле су да преузимају ловце Ф-35 без уграђеног главног радара, а тај проблем већ погађа Ратно ваздухопловство САД и Корпус маринаца. Разлог је кашњење у развоју новог АЕСА радара АН/АПГ-85, који је планиран као део модернизације Блоцк 4.

Од серије Лот 17, предњи део трупа Ф-35 преправљен је за АН/АПГ-85. Због тога старији АН/АПГ-81 не може једноставно да се угради као замена, јер носачи нису компатибилни.

Испоруке се настављају без радара

Због наставка производње и кашњења новог радара, део авиона напушта производну линију без икаквог радара. Уместо њега уграђује се баласт како би се задржао правилан центар масе летелице.

Тренутни планови показују да се први серијски АН/АПГ-85 не очекују пре 2028. године. Ако рок поново буде померен, број Ф-35 испоручених без радара могао би да достигне близу 300 примерака, док поједине процене већ сада говоре о око 100 таквих авиона.

Шта Ф-35 може без главног радара

И без главног радара, ови Ф-35 остају комплетне летелице са исправним мотором, командама лета, стелт обележјима, комуникационим системима и већином остале авионике. То значи да могу да служе за обуку пилота и техничког састава.

Авион и даље може да користи спољне податке за гађање преко веза за пренос података, као и сопствени Елецтро-Оптицал Таргетинг Сyстем. Поред тога, пасивни сензори омогућавају употребу у задацима електронског извиђања.

АН/АПГ-85 треба да донесе већи домет откривања, бољу осетљивост, већи капацитет праћења циљева и већу отпорност на ометање у односу на АН/АПГ-81. За Ф-35 то је кључан елемент модернизације у тренутку када Кина убрзано развија Ј-20 и нову генерацију сопствених сензора.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *