МQ-28 Гхост Бат први пут у великој мултинационалној вежби на Пацифику

Беспилотна летелица МQ-28 Гхост Бат укључена је у вежбу Валиант Схиелд 2026, која је ове седмице почела на простору Јапана, Гуама, Хаваја и Аустралије. То је први познати случај да овај дрон учествује у великој мултинационалној вежби.

Вежбу води Индо-пацифичка команда САД, а траје до 1. јула. У њој учествују снаге САД, Аустралије, Јапана, Канаде и Новог Зеланда, са задацима у поморском, ваздушном, копненом, сајбер и космичком домену.

Прво учешће у коалиционом окружењу

МQ-28 је снимљен 21. јуна на острву Рота у Северним Маријанским Острвима. Америчко ратно ваздухопловство саопштило је да ће Гхост Бат у вежби служити за развој сарадње између пилотираних и беспилотних летелица, укључујући летове у садејству са ловцима.

У вежби учествују и аустралијски посматрачи из оружаних снага, који раде са америчким оператерима и планерима. За Аустралију је то важан корак ка увођењу сопствених борбених беспилотних летелица у оперативну употребу, која је планирана за 2028. годину.

Летелица ангажована у вежби носи ИРСТ сензор у носном делу. МQ-28 је конципиран модуларно, па се тај део може заменити у зависности од задатка.

Тестирања и оперативна примена

Гхост Бат је пре ове вежбе пролазио одвојена тестирања код јужне обале Калифорније, са акцентом на аутономне операције и брзо размештање са савезничке локације.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *