Стратешки бомбардери Б-52 америчког ваздухопловства распоређени у Европу учествовали су у вежбама које се одржавају на Балтику, по први пут у овом региону гађајући лажне циљеве. Одговарајући снимак показао је Пентагон.
Ове летелице се све чешће могу видети на европском попришту операција. Четири авиона се тренутно налазе у британској ваздушној бази у Ферфорду. Два бомбардера су учествовала на маневрима НАТО Вангуард Мерлин одржаним у Литванији 14. и 15. новембра.
Главни фокус је био на обуци ваздухопловних нишанџија (ЈТАЦ) из Литваније, Норвешке, Шведске и Чешке. Идентификовали су мете на земљи и пренели њихове координате на командна места, одакле су информације слате авионима.
Међу њима је био и Б-52 који је бацио вођене бомбе ГБУ-38 ЈДАМ.
„Данас смо имали заиста сочну мисију. Полетели смо са два Б-52 за Литванију. Успут смо вежбали динамичко одређивање циљева и маневре избегавања“, објаснила је потпуковник Мариса Кинг.
Америчку летелицу пратили су дански ловци Ф-16 и Еурофигхтер из Немачке и Италије.
„Извели смо прво бацање оружја са Б-52 на полигон Цудгел [Казлу Руда]“, додала је она.
Тренутно западни посматрачи бележе рекордан број авиона Б-52 који бораве у иностранству. Поред четири авиона у британском Ферфорду, шест авиона је пребачено у ваздушну базу Ал Удеид у Катару. Укупно, америчко ваздухопловство има 76 бомбардера, иако нису сви класификовани као спремни за борбу. На пример, у фискалној 2023. години, стопа способности летелице била је само 54%.
Потегли из Америке да бацају бомбе у Литванији? Могли су лепо замолити Русе за услужно бомбардовање, ем би било јефтиније, ем ефикасније!