Конгрес сече новац за ЈЛТВ А2, АМ Генерал брани уговор вредан 8,66 милијарди долара

Програм ЈЛТВ А2 ушао је 26. јуна у озбиљну политичку кризу у САД, пошто је АМ Генерал јавно бранио своје вођење програма док Конгрес спрема резове, а Корпус маринаца САД тражи резервног добављача. У питању је уговор вредан 8,66 милијарди долара за нову генерацију лаког тактичког возила.

Пододбор Представничког дома за одбрану припрема смањење од 133 милиона долара од планираних 245 милиона за набавку ЈЛТВ А2 у фискалној 2027. години. Истовремено, програм касни више од 20 месеци, са око 2.000 возила у заостатку.

Корпус маринаца тражи другу опцију

Корпус маринаца САД је већ у буџету за 2026. паузирао нове набавке ЈЛТВ А2 како би АМ Генерал добио време да смањи заостатак у испорукама. То није решило проблем, па су маринци покренули потрагу за потенцијалним другим добављачем.

Иако је од доделе уговора издвојено скоро 2 милијарде долара, до тренутка појачаног политичког притиска није било прихваћено ниједно серијско возило ЈЛТВ А2. То је дало простор компанији Осхкосх Дефенсе да се поново наметне као фирма која може брзо да попуни празнину.

Проблеми у преласку производње

АМ Генерал је 2023. преузео посао од компаније Осхкосх Дефенсе, која је раније произвела више од 24.000 возила ЈЛТВ. Нови носилац уговора тврди да је наследио проблематичну техничку основу, да је обрадио више од 2.100 захтева за измене код добављача и да је морао истовремено да исправља недостатке и подиже производњу.

Компанија наводи да ЈЛТВ А2 није само нова ознака, већ верзија са више од 250 инжењерских унапређења. Међу важнијим изменама је увођење литијум-јонских батерија као стандардног решења, што омогућава рад без празног хода мотора и смањује потрошњу горива и топлотни одраз током стајања.

АМ Генерал очекује пуну производњу 2027. године и рачуна на заостатак наруџбина вредан 2 милијарде долара за Копнену војску САД, Корпус маринаца САД и иностране купце. Исход ће зависити од тога да ли ће Конгрес задржати новац и да ли ће маринци наставити да чекају или вратити Осхкосх Дефенсе у програм.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *