INAT STAROG DASOA: Avion koji je izazvao zaprepašćenje i nelagodu Sovjeta i Amerikanaca

Godina je 1979., u svetu avijacije i vazduhoplovne industrije ta godina bila je surova. Otimalo se o vojno vazduhoplovno tržište, koje je prouzrokovalo brojne afere i skandale. Afere koje su rušile vlade i ministre širom sveta, dok je utakmica između SAD i Evrope izgledala izgubljeno za staru damu, rascepkanu Evropu.

Jedanaestog aprila te godine, najveći američki i sovjetski konstruktora borbenih aviona s nevericom su gledali izveštaje sa probnih pista francuskog konstruktora Marsela Dasoa. Rezultati koje je u eksperimantalnom letu postigao prototip nove serije čuvenih “miraža”, delovali su kao svojevrsna psihološka bomba na sujetu “lokidovih”, “boingovih” i “vestinghausovih” stručnjaka. U Londonu i Frankfurtu, gde su se već uveliko dve velike zapadnoevropske vazduhoplovne industrije složno i mukotrpno trudile da proizvedu novi lovačko-bombarderski avion “Tornado”, zaprepašćenje pa i nelagodnost postali su još više izraženi. Vazduhoplovni svet je bio iznenađen i zbunjen sa karakteristikama aviona koji je tada osamdeset dvogodišnji Marsel Daso, u nastupu takmičarskog gneva prema Amerikacima i svima ostalim, proizveo bez ijedne eksperimentalne prepravke.

To se do tada, još nije desilo u bogatim i dugim analima francuske i evropske vazduhoplovne industrije.

U to vreme Amerikanci su sa svojim F-15 “Igl” na sva zvona tvrdili, da su stvorili superiorni borbeni avion, koji je iza sebe ostavio sovjetsku konkurenciju oličenu u to vreme poznatim tipovima aviona “MiG”. Na evropsku konkurenciju, “Jenkiji” više nisu računali. Smatrali su je nepostojećom, te su se opušteno mogli posvetiti premoći i monopolu u svetu “zapadne” vazduhoplovne industrije. Za njih, Evropa je već bila nestala.

Međutim, niko nije računao na upornosta starog Dasoa. Tako je u inat svima, 9. marta 1979. godine, svoj prvi let izveo avion koji je tada označen kao “Miraž-4000” (Mirage-4000). Kasnije će avion biti poznat kao “Super Miraž-4000” (Super Mirage-4000).

U to vreme, vazduhoplovni stručnjaci su avion “Miraže-4000” proglasili najboljim lovcem-bombarderom na svetu. Prema njima su Dasoovi “Miraži” i do tada, kad se iskreno razmotri vazduhoplovna istorija u poslednjih nekoliko decenija, bili najbolji svetski avini. To su nevoljno bili priznali i konkurenti. Daso pravi najbolje avione, dobro ih prodaje, a što ih ne prodaje još bolje i što komercijalno nije “pregazio” konkurente koji su ostajali često jači od njegove firme, pre svega je posledica snažnijih finansijsih sredstava kojima raspolažu SAD. Osim toga, tu je prisutna i politika, ogrezla u korupciji i mitu. Nasuprot tome je savršenstvo, koje se ničim ne može platiti.

Daso Miraž-4000 (takođe poznat kao Super Miraž-4000) bio je francuski prototip mlaznog dvomotornog borbenog aviona koji je razvio Daso-Brege iz svog aviona Miraža 2000 .

Nova “fatamorgana” bila je primetno veća i teža od jednomotornog Miraža-2000 i ima dva turboventilatorska motora Snekma M53-2 (Snecma M-53-2). Takođe je imao male kanarde iznad otvora usisnika. Uprkos promenama, ova dva aviona su ostala slična, dele dizajn delta krila, usisnike vazduha i opštu konfiguraciju.

Avion je bio privatni finansijski projekat kompanije. Po dimenzijama je uporediv sa američkim avionom F-15 Igl, a konstrisan je da bude lovac-bombarder dugog doleta.

Planirano je da se avion proda Iranu, dok je njime još vladao Šah. Ali će Islamska revolucija te godine (1979), osujetiti plan. Zatim se Daso okrenuo Saudijskoj Arabiji. Mećutim, kada je 1986. godine objavljeno da su se Saudijci odlučili za Tornado, kao svog udarnog aviona, Daso je prekinuo program “Miraž”. Francusko vazduhoplovstvo se u potpunosti okrenulo avionima Miraž-2000. Stečena iskustva iz programa, imala su značajnog utucaja na razvoj aviona Rafal.

Jedini proizvedeni prototip aviona Miraž-4000 (Super Miraž-4000), 1992. godine, prebačen je kao eksponat stalne postavke u Muzeju vazduhoplovstva u Parizu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *