Амерички маринци на Окинави добили прве НМЕСИС и МАДИС системе

Амерички Корпус маринаца је овог месеца на Окинави званично увео у употребу прве системе НМЕСИС и МАДИС. Нову технику преузео је 12. приобални пук маринаца у саставу 3. дивизије маринаца, у оквиру јачања одбране у Индо-Пацифику.

Реч је о два система намењена различитим задацима. НМЕСИС служи за дејство по бродовима са копна, док је МАДИС намењен противваздухопловној одбрани на малим висинама и борби против дронова.

Системи за дејство по бродовима и ПВО кратког домета

НМЕСИС је копнени ракетни систем за уништавање бродова у обалским зонама. Носи Навал Стрике Миссиле постављен на Јоинт Лигхт Тацтицал Вехицле и предвиђен је за операције забране приступа у приобалном појасу, уз полуаутономно и потпуно аутономно лансирање.

МАДИС је високомобилни систем кратког домета за одбрану од хеликоптера, авиона и малих беспилотних летелица. Систем је распоређен на два возила Јоинт Лигхт Тацтицал Вехицле 4×4.

Једно возило МАДИС има радар са покривањем од 360 степени, командно-управљачки систем и средства за електронско ратовање, са задатком откривања и неутралисања малих дронова. Друго возило носи вишецевни лансер ракета Стингер, топ 30 мм и средства за електронско ратовање за борбу против авиона и хеликоптера.

Даље увођење у Индо-Пацифику

3. приобални пук маринаца са Хаваја био је прва јединица која је добила НМЕСИС и МАДИС. После тога Корпус маринаца наставио је увођење ових система широм Индо-Пацифика, у складу са променама безбедносне ситуације у региону.

Маринци су у мају током вежбе Баликатан 26 пребацили НМЕСИС на више острва уз помоћ авиона Ц-130Ј и десантних пловила ЛЦУ-2000. На архипелагу Батанес током три дана увежбаване су суве ватрене мисије са циљем забране пролаза ратним бродовима кроз Лузонски мореуз, док је у Замбалесу приказан рад система МАДИС против квадрокоптера и беспилотних летелица са фиксним крилима.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *