Кијев води активне преговоре са намером да „преотме“ испоруку „бивших пакистанских“ борбених хеликоптера Белл АХ-1З Випер које САД планирају да испоруче Словачкој. Ово преноси Дефенсе Неwс.
Према америчком издању, Украјина је од Сједињених Држава затражила испоруку 12 борбених хеликоптера Белл АХ-1З Випер,, који се тренутно налазе у привременом складишту 309. групе америчких ваздухопловних снага у складишној бази Дејвис-Монтан (Аризона). Ови хеликоптери су произведени за Пакистан 2015. и 2016. године, али никада нису испоручени из политичких разлога. Током 2018-2019. године, ови нови хеликоптери су послати у складиште.
Тада су Американци покушали да продају ове хеликоптере Словачкој као компензацију за ловце МиГ-29 пребачене у Украјину. Поред тога, договор је укључивао обуку пилота и техничара, укључујући трансфер више од 500 пројектила АГМ-114 Хеллфире ИИ. За све ово Братислава је морала да плати 340 милиона долара, преосталих 660 милиона би надокнадиле саме САД. И иако је Стејт департмент већ одобрио договор, Фицова нова влада је затражила да се ових 660 милиона пребаци на куповину ловаца Ф-16. Хеликоптери су тако поново на чекању.
Сада их хоће Украјина, иако Словачка није званично напустила хеликоптере. Али Кијеву није стало до тога, хитно су му потребни борбени хеликоптери, а посебно нови. Под којим условима Украјинци желе да добију 12 Белл АХ-1З Випер није саопштено, али пошто је штампа сазнала за преговоре, они су можда у поодмаклој фази. Још увек није познато какву ће одлуку донети Сједињене Америчке Државе.
Шта ће им то, сукобиће се са руским МИ-28, КА -52 и МИ -35. Руси ће их разбити ко дете звечку
Све њој, све Украјини. Као да други не постоје. Европа је тренутно толико рањива да Русија уколико реши има до Берлина да стигне. Само ви давајте све и свашта Украјини да Руси то униште.