Украјина је, према доступним подацима, извела удар на фабрику „Сборка“ у Вороњежу, једну од важних карика у руском ланцу производње ракетног наоружања. Објекат је претрпео озбиљна оштећења, а удар је, како се наводи, изведен крстарећим ракетама.
Реч је о Вороњешкој фабрици полупроводничких уређаја, која производи специјализоване компоненте за системе Кх-101, Искандер-К и Пантсир-С1. Погођен је објекат у дубини руске територије, око 500 километара од украјинске границе.
Фабрика важна за ракете и ПВО
За крстарећу ракету Кх-101 фабрика је испоручивала полупроводничке компоненте за блок УВК-208, који учествује у контроли висине лета. То су специјализовани делови, рађени по војним спецификацијама, без лаке замене на отвореном тржишту.
Иста фабрика повезана је и са ракетом 9М727 из састава комплекса Искандер-К. За рачунарски блок Зарyа-61М испоручиване су полупроводничке матрице 1НТ.251.2311, што овај погон ставља у производни ланац навођења ракете.
„Сборка“ је производила диоде и транзисторске склопове за оптички нишански канал ТКВ-2 система Пантсир-С1. То не онеспособљава цео систем, али слаби његов рад у условима ометања и електронске борбе.
Наставак удара на војну индустрију
Вороњеж је и раније био мета удара, укључујући војни аеродром Балтимор и складишта горива у региону. Област има значајну војно-индустријску инфраструктуру, због чега се налази у домету украјинских удара дугог домета.
Овај напад уклапа се у низ удара на руске фабрике микроелектронике и војне компоненте. Претходно су гађани погони у Брјанску и Чебоксарима, повезани са производњом делова за Искандер, Пантсир, С-300, С-400, Схахед и Калибр.
ево уграбих мало комп и бесплатни вајерлес да написем неку глупост
поздрав за моје обозаватеље, хјехехееххеххе
леле, сто је било лудо ових дана…
на овој вруцини смо пекли прасе…
а тек сто се пијанцило
јб фудбал, нико није гледо иако тв радио нон стоп
ста па и да видимо пијани
него, као да се види нека светлост са истока, нароцито ноцу..
неки казу да гори Москау….
јел то истина?