Америчка војска је у априлу 2026. увела нови Баyонет Ассаулт Цоурсе у Форт Бенингу као део почетне фазе процене кандидата за Ренџере. То није случајна измена обуке, већ сигнал да део војног и политичког врха жели повратак грубљем, физички тежем и психолошки оштријем моделу пешадијске припреме.
Прва класа полазника је 21. априла прошла нову стазу, која је додата Малвести полигону са препрекама. Стаза је укључена у већ захтевну Рангер Ассессмент Пхасе, са циљем да под притиском провери физичку и тактичку спремност кандидата. У практичном смислу, војска не враћа бајонет као централно оружје, већ као средство селекције и обликовања понашања.
Нова траса је прво приказана током априлског такмичења Бест Рангер Цомпетитион. Постављени су издржљивији силиконски циљеви, димне машине, зидови, ровови и тунели. Нагласак, дакле, није на историјској реконструкцији, него на стресу, замору, агресивном нападу на циљ и дисциплини под оптерећењем.
Командни водник-мајор Ваздушно-десантне и ренџерске бригаде за обуку Патрик Хартунг рекао је да овај полигон у Ренџерску школу веома брзо уводи „чврстину“ и „насилност дејства“. Та формулација добро описује суштину одлуке. Бајонет је овде симбол непосредне борбе и контролисане агресије, а не најава да ће америчка пешадија поново улазити у јурише као средином 20. века.
Повратак „ратничког етоса“ у обуку
Политички оквир за овај потез лежи у идеји о „ратничком етосу“ коју заступа министар одбране Пит Хегсет. У том оквиру, обука не треба само да учи технику, већ и да ствара одређени ментални профил војника. Повратак бајонета има снажну симболичку вредност јер појачава представу о пешадинцу који делује директно, насилно и без оклевања.
То се уклапа и у шири амерички образац преиспитивања обуке. Копнена војска САД је још 2010. углавном избацила бајонетске јуришне стазе из основне обуке и заменила их другим техникама блиске борбе, оцењеним као релевантнијим за савремено доба. Сада се та одлука не поништава у целини, али се у елитном сегменту обуке враћа елемент који је раније био потиснут.
За разлику од Копнене војске, Корпус маринаца је задржао бајонетску обуку као део изградње агресивног борбеног идентитета. Сваки маринац се и даље посматра пре свега као стрелац. Зато је потез у Форт Бенингу и институционални одговор на старо питање: да ли америчка пешадија постаје технички обучена, али психолошки мекша.
Бајонет није оружје савременог бојишта
Повратак бајонета у Ренџерску обуку не значи да се мења природа савременог копненог рата. У рату у Украјини нема великих бајонетских јуриша, док дронови мењају бојиште. Бојиште данас кажњава свако предуго задржавање на отвореном, а камоли масовни напад хладним оружјем.
Ни у Вијетнаму, ни у операцијама из периода глобалног рата против тероризма, бајонет није био широко употребљаван као главно средство борбе. Блиска борба јесте остала део војничке обуке, али у много ширем смислу.
Зато је реалније да Баyонет Ассаулт Цоурсе има улогу стрес-теста, а не тактичке промене. Он проверава како кандидат размишља и реагује када је исцрпљен, дезоријентисан и приморан да одмах пређе у напад. То може бити корисно за селекцију елитних пешадијских кадрова, али не треба га мешати са стварним трендовима на бојишту.
Америчка војска и даље издаје М9 бајонет, компатибилан са пушкама серије М16, укључујући М4 карабин. Помиње се и могућност постављања на М7 пушку која је у процесу увођења. Ипак, М9 се у пракси најчешће користи као вишенаменски нож, а не као средство за напад у класичном смислу.
Психолошка корист, ограничена тактичка вредност
Највећа непосредна последица ове одлуке биће у домену културе обуке. Ренџерска школа добија још један алат за подизање напора и филтрирање кандидата. Ко не може да задржи контролу под физичким ударом и агресивном динамиком стазе, тешко да ће издржати наредне фазе курса.
Истовремено, овај потез носи ризик да се симболика представи као стварна борбена потреба. Ако бајонетска обука почне да се представља као одговор на захтеве модерног рата, онда се промашује суштина.
Политички гледано, повратак бајонета добро се уклапа у пароле о дисциплини, традицији и „тврђој“ војсци. То је видљив и медијски захвалан потез. Али политички ефекат и борбена вредност нису исто.
Елитна обука као порука целој војсци
Није без значаја што је бајонет враћен баш у обуку Ренџера, а не у целокупну основну обуку Копнене војске САД. Ренџери су у америчком систему симбол најтврђег пешадијског стандарда. Оно што се тамо уведе често служи и као порука остатку војске о томе шта се поново цени.
Овај случај може да се чита на три нивоа: као селекција људи под стресом, као враћање старих елемената у елитну обуку и као наглашавање „ратничког етоса“ у тренутку када америчка војска тражи баланс између технолошке модернизације и класичне борбене чврстине.
Бајонет се, дакле, није вратио зато што ће одлучивати битке. Вратио се зато што у америчкој војној култури и даље има тежину као средство обликовања војника. То може бити корисно све док се психолошка функција обуке не меша са реалном сликом рата.
е, то ако рујанима помогне
него ста
бајонето убоду дрон!!
хаххаах
кад дрон види бајонета, који му казе – одби сотоно украјинска, сацу те натакнем..
ома бега
Само мала дигресија, по мом мишљењу они спадају у фирст тиер заједно са Греен Беретс, 24тх Тацтицс Сqуадрон и МАРСОЦ, ту мислим на 75тх Рангер Регимент која је подељена у неколико батаљона и где обука траје 2г. Селекција је ригорозна, тренинзи су изузетно брутални.
Мој став је и да су ДЕВГРУ(теам сиx) и Делта Форце мало прецењени у односу на њих, мада у савременој УС Армy подељени на специал миссион унитс и елите форцес.
респецт…
ја се мало захебаво ал са русима
Стварно си ретард, цео текст посвећен Америма и употреби ножева у њиховој војсци а ти о Русима.
Толико си пукао да Русе и будан сањаш…
Па рујани су идеални за подхебавање
зар је мало снимака како се од дрона бране гранама дрвета
госн петко несретко
ево, ово ти је идеална прилика да твојим љубљају русају солдатају путинају посаљес један мејл…
и предлозис да обавезно уведу у наорузање бај… неее, не бајонет
него трозубац
као виле неке ал повеце…
и њиме да се бране од злих украјинских дронова
ој ха
каква је беда и распалондија русоландија
еј, бре, онолики народ, који је дао онакве људе,науцнике, писце, лекаре… проналазаце.. додусе сви отисли на запад… у русоландији се нико није прославио…
а трпи овог малог целавог полно немоцног кгб каплара!!!!
ста цес, наследје
русија је из феудалне дрзаве где је бољар располагао зивотом својих музика усла у некакав комунизам где је некакав товарис Стаљин преко својих комесара исто располагао зивотом обицног цовека
а данас је,…. стварно, ста је русија данас?
који облик дрзавног уредјења
деспотија?
република сигурно није
република подразумева смењивост власти а не да један цовецуљак 26 година влада …
ене га, на слици се види колико је одртавео и пропао… старкеља…
сетимо се кад је Ворен Кристофер био … како то Амери зову… дрзавни секретар
кад му се заврсио мандат, цовек се мирно вратио у своју адвокатску канцеларију
….
незамисливо за Словене
кад зајаси, влада до смрти
Видели смо како твој полно моћни педофил спроводи демократију, у САД и у свету.
Исто тако смо видели како се бране од Иранских дронова и ракета, полупали су им све што су имали на Блиском Истоку, сада глуме лудило и нападају цивилне бродове, само за то су способно против ненаоружаних цивила, шене и деце. Нека уђу макар један корак на Иранску територију ако могу и смеју. Ено онај педофил ишо код Кинеза да моли за часно повлачење из сукоба, да мили Кинезе исто као и Путина да не шаљу податке и наоружање, као и да убеде Иран да допусти да се часно повуку…
Покрите се ушима и ћутите ово је стварност а не холивудски спектакл, каква глума силе бедници, не можете ратовати ни пун месец, веле-сила, јад и чемер, дноооооо…
госн Петко, ти си оцигледно паметан цовек ал си скроз заблудео због сумануте љубави према Русаји и њеној владаји Путинаји
дакле,овако
на неким опскурним проруским порталима јутрос пису овакве вести
РУСИЈА ИМА НЕКУ РАКЕТУ – зове се Сарма (ко оно турско јело) – која има домет 35.000 километара!!
еј, 35.000!!!
а обим земље – 40.000!!!
ста то фактицки знаци, крене ракетла на пут па се врне назад… направи круг око планете!!!!
а јос си висе заблудео у мрзњаји према америкаји
омиљена мантра вељикоСрБа
БОМБАРДОВАЛИ НАС!!!
а сто су вас бомбардовали?
ми смо добри фини постени…
мрзи нас цео свет
они су сатанисти педофили лопови капиталисти
а ми смо светосавци
леле, па ви сте у горем к.цу него сто изгледа на први поглед
види, пријатељу, да те питам несто?
јел ти то подрзавас Иран?
спонзор светског тероризма!!!
знас ли ста је рекао онај њихов дрзоглавни верски водја
….
треба довести на власт калифу који це да сецхе главе хрисцанима
(нема ми редакција опрости на јаким рецима)
знас ли, а вероватно знас, посто си војно лице, ако је веровати твојим неким претходним писанијама, ста су њихови муѕахедини радили по Босни
..
америка би требало да их тако избомбардује да им цукуунуцици буду схахасви и схлогирани
…
ја такве људе ко ти стварно не разумем, подрзавате највеце светске диктаторе, Путина, Лукасенка, оног дебелог дегенерика Кима… сад и ове турбанѕије…???!!!!
који вам је килобајт????
Сигуран сам да си у мојим ранијим коментарима прочитао да не подржавам никог од њих, настрадали Амер и Иранац су два нула за Србију али ти или кратко памтиш или просто не желиш да знаш.
Највећи спонзор тероризма у свету је управо Америка са својим вазалима па тек онда Иран.
Нема никакве разлике између бомбе коју бациш из авиона и ону коју поставе доле, обе исто убијају и сакате, свако ратује како зна, уме и може. Највеће жртве Амера са својим вазалима а и турбанџија су увек цивили. Само нека се требе међусобно…
Реци ми пријатељу, ви стварно подрзавате неонацистицку хунту у украјини? Инаце су се неонацисти поцели искаљивати на дјеци па су поцели гадјати дроновима дјацке интернате и то ноцу кад дјеца спавају да их се сто висе побије. Имате ли какав коментар на тај ратни злоцин господине виллард или је то по васем мисљењу оправдано јер су то руси а они су ионако подљуди тј. ‘унтермансцх’.
не треба ици тако далеко, цак у украјину да се види и сазна и позна ста је злоцин
…
зар је мало побијених овде, на овим просторима
мерхаба, селам алејкум, пасхо над субасхама
пријатељу, нацизам постоји само у васим главама
Нацизам или национал социјализам је дрзавна политика која је била заступљена половицом прослог стољеца у Њемацкој, Италији, Данској, Норвешкој, Аустрији, НДХ и у другим европским дрзавама у којима је постављена колаборационистицка квинслинска власт од стране нацистичке Њемацке. Једна од дрзава, република, која је имала квинслиску националистицку власт је била и тадашња Украјина гдје је проводјена политика етничког чишћења територија Украјине од неукрајинаца (пољаци, мадјари, руси), најгори злоцини су поцињени над жидовима и ромима. На челу националистицке владе у Украјини је био Степан Бандера, којем је у данасњој Украјини додјељен орден народног хероја Украјине али је касније под притиском јавности, додјела тог ордена понистена. Степана Бандеру као позитивну личност данас сматра 3/4 украјинаца, елем нацизам свакако постоји, као историјска/повјесна категорија, и широко је распрострањен у садасњој Украјини. Запад, а поготову еу, оба ока дрзи сиром затворена на ову цињеницу као и на злоцине поцињене над етницким русима и руско говорецим становницима Украјине.
Разлог је вјероватно прагматицан а то је ослабити Русију и домоци се њених огромних ресурса. Знаци виларде, образовати се и читати, јер незнање је врло опасно. Довољан је за почетак учбеник из историје/повјести за основну школу.
мархаба, аго над беговима
ајде, ал постено да рекнес
ста је била власт Милана Недица у окупираној србији од 41 до 45?
ста је био Збор Димитрија Љотица?
ста је била Српска дрзавна страза?
ста је био Руски заститни корпус у србији ако уопсте било ко од вас зна ста је то?
Дразу и његову ЈВО која се борила против комуниста на страни Немаца, да и не помињемо!
остале Хитлерове колаборанте свих боја и дезена на подруцју Краљевине Југе… ко да преброји…?
..
знате да је Стјепан Бандере био нациста, а нико да се сети да је Стаљин изврсио помор Украјинца… Холодомор… 8 милиона људи је умрло од глади… и после знате да прицате ово оно!!
ту историју који ти драги ага и теби слицни бегови цитају… баци у канту за дјубре
дакле
послусај мало ста казе друга страна
и који вам је бре, свима килобајт да сте се ухватили за русију??
ста вам је она?
тетка, стрина, мацеха… посестрима
или сте сви овде одреда бивса војна лица која на помен русије дозиве нирвану и орга(ни)зам а на помињање Америке фатални трес стрес и колапс, фрас и зивцани напад!!!
колико само
ово 3/4 лици на обозавање Дразе у Србији
неке друге дрзаве да и не помињемо… из пијетета према зртвама
Само једна исправка, значи Запад а поготову ЕУ жели да се домогне Русистанских огромних ресурса !
Јел то алудираш да ће ЕУ кад довољно ослаби Русистан да их нападне и поред тога што Рује имају убедљиво највећи нуклеарни арсенал у ЕвроАзији !
У преводу у ЕУ су толико луди да и поред ове чињенице они су тако суицидни да хоће да нападну !
Мислим ту ми нешто не штеди има ова аргументација !
И пре Руских енергената Запад је био богат, и после Руских енергената Запад ће бити још богатији, у току је диверсификација и кад се та транзиција заврши за Русију је готово са Европом, алтернативно имају Чајну и Индију, али код њих ће моћи да извозе и продају упола цене !
А и ти се правиш наиван, није ти познато да се Европа развила захваљујући јефтиним енергентима из Русије, сада им те исте енергенте (Руске) продају твоји Амери али по неколико пута већој цени, иако јавно говоре и инсистирају на енергетској независности од Русије, већи део енергената лицемерно и даље увозе из Русије, Немци највише.
Твој Трамп и Зеленски ће довести Европу до просјачког штапа, живи били па видели…
погледајте овог Петка несретка
погледајте ста је написао
Европа се развила захваљујуци енергентима из Русије!!!
…
дакле, овамо сумануто извртање истине је.. паа… патологија… у најмању руку
…
проста историјска цињеница је да је Петар Велики довео Европу у Москву да би полудивље руске феудалце колико толико довео у ред…
..
изгледа је 300 година владавине Монгола за време златне хорде неповратно унистило руски мозак
дивљаци остали дивљаци, само се назвали комунистима
то нису руски енергенти
Сибир је окупирана територија
постоји бар цетрдесет народа који зиве у сибиру који је њихова домовина
Опет ти по своме, ко глув на телефон. И САД је окупирана територија тамо и данас живе десетине племена Индијанаца староседеоца. Видиш сламку у туђој Чаши а греду у својој не примећујеш’ ???
па и Србија је окупирана територија…
.. некад је то била Византија, Горња Мезија, док се хорде примитивних Словена нису у 7. веку довукли на Балкан
ено ти га на Дунаву, табула трајана….
колико места у Србији има римски назив или бар потице од њега
Сад г. Виларде процитајте јос једном ова два васа посљедња поста. Цитирам ‘300 година владавине Монгола за време златне хорде неповратно унистило руски мозак
дивљаци остали дивљаци, само се назвали комунистима’. Па затим ‘то нису руски енергенти
Сибир је окупирана територија’. Укратко.. Руси су дивљаци тј.монголске хорде који незаслузено располагају својом територијом и зато им ту територију треба одузети и ставити је под управљање културним народима (претпостављам да су то њемци, италијани, данци и остале ‘више расе’) а русе треба ваљда некако затуци тј. физицки елиминисати. То су поставке из ‘Меин кампфа’ г. Виларде.. а како су се ствари одвијале након сто је извјесни собосликар АХ то написао имате записано у основношколском учбенику. Хисториа ест магистра витае. Ко је не апсолвира тај мора на поправни. Само сто европа иде истом стазом вец 4 или 5 пут. Једноставно из неког мазохистицког нагона, сваки пут крене русију и сваки пут добије хасхимагом (илити европски рецено њезником) по челу. Ш’о би рек’ о је’ан паметан куштрави брко, врло паметан чо’ек.. Деф. дебилизма: понављати једну те исту ствар поново и поново а очекивати други резултат. За г. Горанчета, који самоувјерено тврди да ЕУ иде сјајно без јефтиних руских сировина и енергената нек погледа њемацки оутпут прије санкција русији и сада. Па плус ваља јос шлепати фаилед стате Украјину. Живим и радим у еу и знам како се живјело прије санкција русији и помагања братској Украјини, и како се живи сада. Па да је то добитна формула трумпоња би још увијек помагао Украјину ‘ас лонг ас ит такес’ и грлио и љубио се са естаблишментом у Бриселу. И не… нисам никакав русофил нити штоватељ руске чизме него љубитељ истине и чињеница а то је (претпостављам) сљедеће.. Политикантима у Бриселу је пала на памет бриљантна идеја како зарадити гуту лове, хајмо заратити са Русијом. Ако успијемо поразити русе и преузети њихове огромне ресурсе бицемо пребогати и јос ући у историју/повијест. А ако и не успјемо, имамо акције рхеинсметала и осталих компанија које се баве производњом орузја тако да цемо опет бити богати. Еин-wин комбинација. А обицна раја… њима цемо слозити ловацку прицу да се рат против русије не мозе избјеци и нек иду под дронове. Ко хебе хина. Тако да… господо Виларде и Горанце, сљедећи пут очекујем од вас да будете принципијелни и јавите једну репортазу из прве руке из зоне смрти на бојисници Донбаса.
о, селам алејкум, добри ага
алах акбар, бог је велики, нека те умудри да разумес, сто би рекао хоѕа
дакле
нико није напао Русију
Русија је агресор
једноставно, кремаљски пацови, дојуцерасњи комунисти, нису у стању да разумеју свет другације него да им је зеља вељииииккиииии СССР који це да згази све пред собом
наравно, то сто су комунисти, не смета им да имају јахте, дворце, да к.рају најбоље руске младе дјевусхке…
ако стварно зивис у ЕУ а дивис се Русији… е… то је, како рекох, патологија, ту лека нема
а сто се американаца и индијанца тицхе… за кога си навијао у каубојским филмовима, за Ѕона Вејна или…
….
и не месај мене и мистер Горанцета, немамо никакве везе… мада га увазавам, исто као и Петка несретка,
Петко паметан цовек али… бивси комуниста и љубитељ малог целавог кгб каплара… није му лако
Не знам како да ово другације кајем али мало сте ви тезак карактер г. Виларде, терс чо’ек шо би се рекло доле у Босни… и мора ваша бити задња јелде :). Прво, као градјанин утопијске мулти култи скупности зване еу, могу упразњавати слободу говора и слободу мисљења. То је дала борба еуропских народа против мрака диктаторских режима и то: фашизма, нацизма и комунизма. И ту се слажемо, надам се. Слажемо се исто тако и да је нацизам био злочиначка диктатура скупа са својим колаборационистицким резимима које су нацисти устолицили у покореним дрзавама. И ту се слаземо (бар се надам). Нажалост, један од тих нациколаборационистицких резима је поново озивио у Украјини након дрзавног удара потпомогнутим од стране западних обавјестајних слузби. Па су формиране паравојне милитаристичке јединице са наци идеологијом (Азов, Ајдар, Кракен итд), па се кренуло у етничко чишћење руске мањине Украјини, сконцентрисаних у источним дјеловима укр. И на територији донбаса, и руско говорећих Украјинаца. Па да би се ти одбранили, основали су републике ДНР Доњетск и Луганск, па су снаге те 2 републике успјеле зауставити укре пред Доњетском и Луганском, па су их укри гранатирали неких 8 год., па су услиједили мировни споразуми Минск И и ИИ, а укри су свеједно наставили са гранатирањем Доњетска и Луганска (еу и нато нису на то рекли ни мукајет), па су нато и Америка почели допремати оружје укрима итд. итд. и то је све било прије инвазије русије на укр. 2022. Друго. Русија није изврсила инвазију на украјину због територије, русија има довољно своје земље и ресурса. (8,5 руса на км2 наспрам 74 украјинца на км2 наспрам 106 еуропљана на км2). Русија не може дозволити да се граници са дрзавом чија је официјелна политика елиминација руса и русије док је граница те дрзаве удаљена 500км од Москве + ту дрзаву почиње снабдјевати запад и нато са модерним наорузањем, обуцавати њихову војску са тенденцијом пуноправног цланства украјине у натоу. Ако би украјина била примљена у нато и нато послије поставио лансере са томахавцима 500км од Москве, онда би русија била присиљена унистити те лансере и са тим би усла у отворрн сукоб са Америком и натом и то би водило у катастрофу, не само русије него и у нуклеарни рат русије са натом у конацници. Треце. Америка и нато су интервенисали и затукли дрзаве, бар за мог вакта, као сто су Ирак, Афганистан, Либија, све под изговором русења диктаторских резима и уводјења демократије, да би се на крају исказало да су те дрзаве покорене и врацене у камено доба само да би западне корпорације могле приграбити њихове ресурсе, углавном нафту. Послије тога нато не улијева више повјерење да је искљуциво одбрамбена организација, и да се рујама приближава да донесе мир и просперитет. Па још хоће да прими у своје чланство непријатељски режим у кијеву који је елиминацију руса и русије означио као политички и национални циљ. Четврто. Први дан након извршене инвазије русије, путин нуди да одмах повуће војску из Украјине само да зелени потпише да ће украјина остати неутрална тј. неће у нато (као што је и договорено будипештанским споразумом) и зелени пристаје а куштрави борис намах долази у кијев да спријећи потписивање. Слично је пропало и потписивање мировног споразума у Истамбулу. Знаци, запад хоце рат, не русија. Пето. Очито је план и намјера запада испровоцирати рат са Русијом. Зашто? Вјероватно да би се русија одговорила на провокацију а то би натоу дало повод да је нападне војно и покори, потом би се русија расцјепкала на висе мамјих дрзава које би уствари биле западне сателитске дрзаве, па би се западне корпорације докопале огромних природних ресурса русије (нафта, плин, вода, шума, обрадива земља, руде итд.) као што су то урадиле у украјини. Сви ресурси украјине су дати на управљање блацк Роцку и осталим западним финансијским институцијама тако да су украјинци сада странци у властитој земљи. И то су све чињенице г. Виларде, све се наведено може провјерити на интернету, ништа измишљено, ништа није написано пристрасно, субјективно, сличне закључке може извести било која особа са просјечним ИQом. Па опет сам по вама рисофил и штоватељ диктатура и комуниста и антиелемент и свашта још нешто. Али искрено себе сматрам грађанином еу који у доброј вјери жели да саћува европу од правих њених душмана који желе да људе пошаљу у катастрофалан рат, који би разорио и русију и еу, врло вјероватно да би се употријебило и нуклеарно орузје, а јефини мотив би бик тај да гузоње подебљају стање на својим банковним рачунима. Овим путем таквима желим поручити да неће моћи, но го. Вечина у еу је против рата са русијом. Сто се мене тиче, ако еу и нато крену у рат против моје воље, ја одоК. Хвала аллаху имам конвертибилно занимање и наћи ћу посао гдје год да додјем. Ви и мањина, радите по свом находјењу. Само са тролањем по којекаквим лијевим интернет сајтовима нецете у конацници парадирати на црвеном тргу. Зато пушку у руке и правац украјина, Донбас. Од тамо да започнете свој побједнички поход на Москву. Мозда вам и успије. Гоод луцк wитх тхат.. шо би рекли преко баре.
Скроз наопаке конклузије износите, немам времена сад да пишем мало детаљније мистер Јунуз, само једна тачка.
По стоти пут, нико никада није рекао на Западу да хоће да нападну Русистан, али буквално нико никада, то је један наратив који се примио код Рујофила и који га понављају ко мантру још од 1945 !
Напротив, Рује воде један хибридни и малициозни рат против Европе, то је истина.
Хибридни и подмукли рат воде све стране. Зна се како се данас воде ратови, не живимо у пећинама г. Горанче. Вјероватно сте и ви припадник неке јединице за тролање преко интернета, али не би улазио у то да ми не би овдје очитавали да сам ‘цонспирацy теорист’. Оно што ми сирова логика говори је да у европи, на територији 50% мање површине од површине русије живи 4 пута више становника, економија се урушава, из године у годину, живот овдје постаје све тежи. Коме је потребан лебенсраум? Рујама сигурно не, они имају довољно за себе.. и вишка. Онај коме је потребна експанзија и који требају нови почетак, су еу и америка. не русија. Сад, да се мене пита, ја би настојао одрзавати добре односе са рујама и нафињака добити од њих сировине, нафту и плин по ниским цијенама да имам индустрију конкурентну кинезима. Не би им сигурно гурао прст у око са подрзавањем неонази хунте у украјини јер људи имају колективну трауму јос од операције барбароса кад су нацисти почистили петину становниства тадашњег сссра. Мислим… имате ли контрааргумент на ове јасне чињенице а не само флоскуле на тему ‘бад руссианс’?
ПС. Намјерно сам користио ријеч ‘инвазија’ умјесто израза ‘агресија’. Ако је америчко освајање Ирака било категорисано као ‘инвазија’ америке на Ирак онда се мозе исто тако категорисати и војна ‘инвазија’ русије на украјину… У сврху унифицирања таквих догадјања.
Мистер Јунуз, имате невероватне и несхватљиве коментаре !
1. Нико никада не помишља у Државама и поготово у Европи да нападне нуклеарне силе попут Русистана и Чајне !
Даље, око златне милијарде је тек сциенце фицтион, мислим теорија луде завере код Рујофила, ево постала је аксиом !
Ако Рује могу 10 пута ми можемо 150 пута, тако кажу наши нуклеарни физичари.
2. Девастирали смо Иран, немају више ни авијацију ни морнарицу ни ПВО, а балистичке ракете све мање а такође и дронова. Погодили смо им преко 13.000 циљева алонг анд ацросс у Ирану. Само су неколико база оштећене а не и уништене.
3. То јесте агресија с циљем да им узму целу државу или макар пола, попут Молдавије 1991 и Грузије 2008.
4. Ја нисам припадник никакве трол јединице преко интернета, погледајте мој број постова па
извуците конклузију !
5. Нико Рујама није гурао прст у око, чак смо им гледали годинама кроз прсте, 2008 агресија на Грузију и отимање 20% територије, 2014 агресија на УА и отимање Крима и делова Донбаса.
6. На наше и Германско противљење, УА није примљена у НАТО , никакве тајне операције нису спровођење у УА, никакве биотехнолоке лабораторије нисмо имали тамо, никакви НАТО генерали, било је до краја 2025 110 погинулих Смера који су сви до једног били добровољци, ниједан једини није био активни припадник војске.
Такође измислили сте некакве нацисте, нацистичку хунту, спаљивање неких Руја који су спалили зли Укри, а ето Рује су много добри људи ! Све је то кампања дезинформација !
Опет изношење неистина и болесна мржња према Русима.
Запад неће да нападне Русију и Кину из страха али ће увек налазити друге да се боре за њих.
Земљу можете уништити само једном, изјаве о 150 пута су чист холивудски спектакл о снази коју не поседујете, ево управо сада молите УАЕ и Саудијце да заузму макар једно острво у Ормузу, најјача сила? О вашим губицима су говорили и ваши сенатори који по теби измишљају док ти говориш истину, невероватно. Уништили су вам све што сте имали, јавно претите а тајно очајнички на све стране тражите посреднике да вам обезбеде „часно“ повлачење из сукоба. Ни цео месец нисте издржали у сукобу с Ираном, како би с Русима и Кинезима, пар дана?
Помињеш Грузију и Молдавију, можеш ли се сетити у колико сте земаља ви улетали и отимали?
О биолошким лабораторијама питај вашег Ендија Вебера и Хантера Бајдена, опет сви лажу само ти говориш истину??? По теби у Кракену, Ајдару и Азову су пацифисти а Руси су се сами спалили у Одеси ??? То што пишеш по порталима више није мржња, то је болест…
аххх, Русија је рај
https://youtu.be/TdIpEpybWws
Још би само додао моје особно запажање прилика, мада је то дворезни мач, у дебату убацити свој субјективан поглед. Естаблишмент у еу и Америци, је увјерен у своју надмоћ над остатком свијета. Другим ријећима, златна милијарда је увјерена да има наћин и потенцијал да контролише осталих 7 милијарди, да их у потпуности покори а затим затуце те их на крају физицки одстрани са ове планете. Тај ексклузивитет западне олигархије постаје врло опасан јер су очито елите увјерене да могу ратовати против 2 нуклеарне велесиле, русије и кине, и из тог рата изаћи као побједници, мада ни ви сами у то не вјерујете колико сам прочитао из вашег коментара г. Горанче. Одговорно тврдим да нато и еу имају план како војно поразити Русију и поред тога што она посједује довољно нуклеарног арсенала да се уништи комплетан живот на овој планети 10пута. Потврду овој мојој невјероватној претпоставци је дао управо недавни напад америке на иран. И поред тога сто су били свјесни способности ирана да нанесе огромну стету америцким војним базама и савезницима па су свеједно усли у то, ваљда мислеци да це иранци плакати и молити за милост Американце кад их ови издоминирају са зрацним ударима и почисте им руководство. Другим ријецима, дебело су потцијенили противника. Дали је то западњачке газдурине отријезнило и спустило мало на земљу, најискреније се надам да јесте. Видјецемо.
Г. Горанце, прочитајте ваш посљедњи пост па да вас искрено приупитам, дали би дијете вјеровало у то сто сте написали. Али ако ви вјерујете онда штета времена писати одговоре. Русија напала Молдавију?? То сам очито пропустио. Све озбиљне војске имају данас јединице за пропагандно дјеловање преко интернета. Ако нисте њен припадник зашто пишете у првом лицу множине кад говорите о цоверт операцијама нато и Америке? И знао сам да цете ме прогласити теоретицарем завјере због златне милијарде. Могу вам набројати теорије завјере сто су се испоставиле истинитим.. нпр. операција ‘паперцлип’, има их јос. Од новијих.. операција ЦОВИД-19 илити wухан вирус, уплетене фаце као што су Антхонy Фауци.. због лудорија са карантинима и лоцкдоwнима ми се угасио посао и морао кренути наново, па епстеин… толико гноја изасло. Понављам, нисам русофил али здрава памет ми говори да запад жели рат. Зашто? Да њих 100ињак газдурина згрну гуту на рацун нас обичних смртника, као што је било са wухан вирусом. Фоллоw тхе монеy.. шо би рекли преко баре.
добро, бре, људи…
ста ви у стави хоцете?
да вам додје Рус, да вам руска цизма гази земљу?
хоцете комунизам?
социјализам?
хоцете да клонирате Стаљина?
дабогда вам се зеље оствариле
не, стварно, нек вам додју Руси, па узивајте….
Петковој среци не би било краја
Мистер Јунуз, ја сам завршио медицину и знам много више од лаика.
Невероватно шта то пишете о Кинеском вирусу, без имало поткрепљености у научним аргументима, без валидних доказа, само на основу мржње према Државама !
Иако нисам специјалиста епидемиологије, знам неупоредиво више од Вас лаика. Дакле тај Чајна вирус јесте настао у Вухану н њиховој пијаци где се продају свакакве егзотичне животињице и разноразни инсекти у веома прљавој средини, у Србији није приказана та пијаца наравно.
Нултни пацијент у Државама је био Чајнез који је допутовао у Сиетл и одатле је почео геометријском прогресијом да се шири у Државама !
Дакле од тог вируса је умрло преко милион Амера , ви инсуинирате да смо га ми развили и пустили, што је ортодоксна небулоза.
Никакве лудорије нису биле са карантинима и лоцкдоwнс, па у самим Државама милиони људи су остајали без посла. Да назначи, Чајн власти нису дозвољавале медицинским инспекцијама преко годину дана да истражују у Вухану, шта је и како је било, зна се да су крили и зташкавали истину. А тек о Фаучију и некаквом Јуди Епштајну, то је толико надуван балон много више у свету него у Државама. Уосталом ми смо измислили више вакцина и спасили свет од милионских жртава !
кад се процитају претходни коменари, кад се све сабере и одузме…
јасно је
љубав према русији је прерасла у неку врсту религије
а религија је, по другу Марx-у, израз беде а истовремено и протест против те беде
дакле
јадни смо и никакви, али имамо великог брата који це да нас застити, одбрани и да укока зле западњаке
мало морген
док Срби, добро, де, иови друго са простора брдовитог Балкана који се диве милој мајцици русоландији, схвате да од тог брасна неце бити хлеба… много це воде Дрином испод цуприје протеци
мада, има један много опаснији непријатељ,
кинеске ѕиѕе биѕде по продавницама, без рацуна, без гаранције…
Да. Апсолутно се слазем са вама г. Вилард. Инаце, видим да имате доста времена а и кувета за филозофске дебате. Мозда гријесим аљ претпостављам да сте умировљеник, растерецен од свакодневних брига, како опстати до краја мјесеца, знаци еу мировина… вјероватно око1500 до 2000еур…. Тета Андја припазила. Ок, да не гријесим дусху, ваљало је оставити 40 година живота на покретној траци у Швабији али се сада живи ко мали бег у накој припиздини у србији или косову па је самопоуздање на топ. Почео се и интелектуални потенцијал исказивати на лијевим интернет сајтовима јер у тим припиздинама, гдје ви обитавате, онај са еу мировином је цијењен хаман као академик. Елем, има се времена, има се рапа, Вилард је де фацто ненадхебив. Замолио би једино за мало поштовања за нас јос увијек радно активно становништво у еу које својим радом, вама ‘Андјиним умировљеницима’, свакодневно омогуцавамо тај заслузено лагодан живот из бајке. Зато немамо ни времена ни кувета са вама водити филлзофске расправе о бад руссианс и гоод нато. Једино савјетујем да у паузама у склапању стихова хасанагинице или горског вјенца на коментарима, направите малу инвентуру куцне технике у васем дому па затефтерите колико је натписа ‘маде ин еу’ а колико ‘маде ин цхина’ па цете доци до сазнања.. тхе wорлд ис цхангинг фаст.
ој ха
мало си застранио, добри ага, али…
јесам пензос али југовиц..
и радио сам сваста, заиста сваста, и новинар, и војник, и слузбеник…
и није припиздина, леп рузан мали велики прљави град на мутно Дунаво, додусе косовара и босанаца, црногораца, банијаца… кордунаса… а и осталих братство-јединствених … колико хоцес… довукло се то овамо од деведесетих, сто на тракторима, сто у мерцедесима
мада висе волим да предјем преко реке у Војводину, тамо се лепо пијанцхи по саласима и банатским селима, додусе нема интернета а и који це нам…
изгледа да нико од вас не разуме
мени овај портал слузи за измотавање
тако сам некад писао и теxтове па је уредник вристао… а тек коректорка имала нападе лудила …
превисе озбиљно схватати… сви… све… није нормално
овај интернет и ово сокоцало звано компјутер које је направио неки кинез (ко и све остало, мада запитајте се цији су производ копирали кад су направили све сто народ има по куцама и становима), бар његове компоненте а склапали свакојаки сервиси…. дао је могуцност … како се оно казе… фукари, свакојакој фукари, да разглаба о светској политици
додје му ко неки вентил
боље нека пису глупости него да раде глупости
једна друга ствар ме фасцинира
нисте постовани г-дине ни први ни последњи ЕУропејац кога знам, који тамо зиви и ради и млати паре, лова до крова, а да мрзи исту.. и о њој говори све најгоре… а да му се љубав према Русоландији види испод цурака…
дал је то пансловенство, ста ли је, наследје… јбм ли га?
узивајте
кад се вратите, ако се вратите у бивсу домовину… немоје ко ови овде да правите куце на три спрата сас бељи љавови на капији… него путинову бисту натакарите…
…
сто нико не оде да ради у Русију мајцицу нам милу, него сви одосе код Ангеле… ?