Украјинске снаге беспилотних система и Служба безбедности Украјине саопштиле су да су у ноћи између 2. и 3. јуна погодиле руску корвету „Бојкиј“ у поморској бази Кронштат. Удар је изведен у оквиру исте ноћне операције у којој је гађан и нафтни терминал у Санкт Петербургу. Процена штете на броду, према украјинским наводима, још траје.

„Бојкиј“ је корвета класе Стерегусхцхиy, односно вишенаменски површински борбени брод пројекта 20380 у саставу руске Балтичке флоте. Брод има депласман од око 2.200 тона, дугачак је 105 метара и носи противбродске крстареће ракете Кх-35У.
Удар на базу у Кронштату
База Кронштат налази се на острву Котлин у Финском заливу, око 30 километара западно од Санкт Петербурга. Реч је о историјском седишту Балтичке флоте и једној од кључних руских поморских база, у којој су стационирани површински бродови, подморнице и помоћни бродови.
Председник Украјине Владимир Зеленски потврдио је да су у ширем пакету ноћних удара погођени „искључиво војни циљеви“ у Кронштату. Та формулација поклапа се са наводима о удару на ратни брод који се налазио у бази.
Корвета наоружана ракетама Кх-35У
Према украјинским тврдњама, „Бојкиј“ је био ангажован у пратњи бродова такозване руске „сенковите флоте“, односно танкера који превозе нафту уз заобилажење западних ограничења. Наводи се да су бродови Балтичке флоте све чешће коришћени за пратњу и надзор у Балтичком мору.
Ракета Кх-35У има домет од око 260 километара и лети на малој висини изнад морске површине. Због тога корвете пројекта 20380 представљају озбиљну претњу за поморске циљеве и приобалну инфраструктуру.
Ово није први удар на брод исте класе. Украјинске снаге су у октобру 2023. у луци Новоросијск погодиле корвету „Митишчи“. Према извору, напад на „Бојкиј“ показује да су украјински удари дубоко у позадини проширени и на северни правац.
Русија би могла, у року од две до три недеље, рушењем мостова преко којих се Украјинске
трупе снабдевају муницијом и врше ротације војске, да докусури остатке Укронациста. И то
би био крај рата, и то су чињенице.
нацизам постоји само у васим русофилским главама брљивим
Украјина се бори за своју слободу
брани се од руског напада
русија је агресор
ста је русима требао овај рат?
испали су глупи и прости
Нацизам у твојој УСРАјини непостоји само у твојем ИQ микро мозгу а и у мозговима слицни твојем. По официјалној терминологији Русија јесте агресор … али такодје је и твоја УСРАјина агресор и терорист над вецим делом својих дрзављана (ма како се ко од њих осеца или изјасњава или има политицки или верски став).
То сто је Путин & Цо запоцели + све до сада водили овакву „несхватљиву политику и стратегију“ како према претходним десавањима у УСРАјини (од 2.000те до 2.022) тако и од 2022 до данас је друга ствар. Ако овако наставе не писе се добро нити твом „Путку“ а назалост ни Русији и Русима.
Искрено се надам да сам у великој заблуди … али ситуација из године у годину постају све гора по РУ.
Зиви били па видели.
битно је да посље овог рата презиве мљадо рускињо
које цемо ми сољободици посље рат кад удјемо у Москау и марсирамао насред Црвено тргао да … ајд сад да се не изразавам, ипак сам ја фин, куљтуран и лепо васпитан цовек, нецу да дељим овај портаљ сас манијаци…
Хехехе а ста цекас „вилардцхе“ ? Донирацемо ти бесплатни лимени ковцег да и ти слободно у хоризонтали промарсирас са твојим „ослободиоцима“ усред твојег „Москауа“ ? Хехехе е јеси биљмез … хехехе