Avet morskih mina ponovo kruži Crnim morem. Pretnja je obostrana i ruska i ukrajisnka, a nema dana da se neka plutajuća ili sidrena koja se otkačila ne naleti, pa se koriste različite metode uništavanja od upotrebe minolovaca do neobičnijih načina uništavanja uz pomoć puškomitraljeza iz helikoptera dok lebdi nad morskim minama.
Još pre početka rata u Ukrajini često se dešavalo da se stare sovjetske sidrene mine otkače i nastave svoj put tamo gde ih struja odnese. Nekad do rumunske i bugaske obale. Od 24. februara 2022. pretnja morskim minama posatala je još veća.
Morske mine, dele se na kontaktne i nekontaktne.
Kontaktne su one koje dejstvuju udarom od brod. S obzirom na način postavljanja mogu biti brodske, sidrene mine, protivpodmorničke sidrene mine i avionske sidrene mine. U vom slučaju ako je u pitanju bio ovaj tip mina, najverovatnije je polagan sa površinskih brodova.
Nekontaktne mine mogu biti ležeće, koje se polažu na dno ili sidrene. Od ležećih postoje magnetske, koje se aktiviraju usled magnetskog polja broda i magnetno-indukcijske mine koje se aktiviraju elektro-magnetnom indukcijom, akustične koje se pale šumom, hidrodinamične koje deluju na osnovu pada hidrodimaničnog pritiska koji nastaje prilikom kretanja broda. I ove mine se polažu pomoću brodova, aviona i podmornica.
Podvodne mine obično moraju biti opremljene sistemima koji ih automatski neutrališu ako se odvoje od sidrišta. Međutim, prema pisanju turskih medija, starije mine i možda nemaju ovu meru bezbednosti.što predstavlja problem za pomorski saobraćaj..