BAUK RUSKOG NUKLEARNOG VOZA PONOVO KRUŽI UKRAJINOM: Stanovnik Krima tražio nepostojeću železničku kompoziciju na poluostrvu

Federalna služba bezbednosti uhapsila je jednog od stanovnika Krima koji je na saslušanju izjavio da je njegov glavni zadatak bio pošto je bio zavrbovan za Ukrajinsku obaveštajnu službu SBU, prenose ruski mediji.

Kako je izjavio ukrajinskim obaveštajnim službama bile su potrebene provere informacije da je na Krim stigao nuklearni voz- železnička kompzicija koja lansira interkontinetalne balističke rakete.

Ono što je interesantno takvog voza u ruskim strateškim snagama nine bilo 2021. godine, jer je Rusija iako je razmišljala da ponovo vrati takav voz u operativnu upotrebu od toga je odustala.

“Nuklearni voz” je pežorativni naziv za  borbeni mobilni železnički raketni sistem (Boevoй Železnodorožnый Raketnый Kompleks) BŽRK odnosno raketni voz tip 15P961 Molodec.

Do 1992. godine u Sovjetskom Savezu izgrađeno je ukupno 12 raketnih vozova. Tada su Rusija i SAD potpisale sporazum o ograničenju strateškog ofanzivnog naoružanja START-2, prema kojem su ruske raketne jedinice morale da povuku iz naoružanja sve mobilne borbene železničke raketne sisteme (BŽRK) tip 15P961 Molodec.

Iako je Rusija zvanično istupila iz sporazuma, poslednja bojeva glava je povučena iz stanja pripravnosti tek 2005. godine.

Godine 2010. Rusija je ponovo oživljava ideju o razvoju novog raketnog voza sa interkontinentalnim balističkim projektilima koji bi takođe mogli da se koriste kao mobilni raketni štit.

Novi raketni voz dobio je ime Barguzin (NATO: SS-Ks-32Zh), prema planovima koje je saopštio tad Dmitrij Rogozin raketni voz moći će da transportuje 6 interkontinentalnih balističkih raketa RS-24 Jars.

Razvoj novog raketnog voza je zamrznut 2017. godine zbog nedostatka finansijskih sredstava.

Priča o tome ponovo je pokrenuta 2019. ali sada umesto Jars-a treba da bude korištena mornarička interkontinentalna balistička raketa na čvrsto gorivo RSM-56 Bulava (NATO: SS-N-32), koju ruska mornarica koristi na podmornicama klase Borej.

Prema nekim tehničkim informacijama, očekuje se da nova raketa nosi 8 do 10 nuklearnih bojevih glava i da će moći da stigne do cilja na maksimalnoj udaljenosti od 8000 kilometara.



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *