ХИБРИДНИ ПВО СИСТЕМ ПАСАРС

Један од свакако најзанимљивијих борбених система који је био приказан у Точидеру је хибридни борбени систем ПАСАРС који је своју премијеру имао на Сајму наоружања и војне опреме „Партнер 2023“ који је одржан крајем септембра 2023. године на Београском сајму.

Том приликом приказана је једна од модификација овог ПВО система који је почео да улази у оперативну употребу.

Како је нагласио шеф државе док је обилазио борбену технику Војска Србије тренутно у наоружању има 30 борбених система ПАСАРС у три верзије са ракетним систем Мистрал, руским ракетама Стрела 2М и Игла и верзија без ПВО ракета.

Како је наведено у периоду до 2027. године Војска Србије требала би да добије још 40 ПАСАРС-а од којих ће на на једно страни куполе бити ПВО ракете Мистрал, а са друге стране руске Игла М, на на крову куполе на лансерима противоклопне ракете.

Како су државни руководиоци назвали овај систем „Снажна тврђава“ требало би да овај борбени систем суочи са хеликоптерима, крстарећим ракетама и дроновима, али и у противоклопној борби. Верује се да је управо искуство рата у Украјини утицало да ПАСАРС добије и противоклопне ракете – модфиковану Маљутку.

Сазнали смо и цену јефтинија варијанта ПАСАРС-а иде до 2 милиона, а скупља са ПВО ракетама Мистрал и до 3-3,5 милиона евра.

Као што смо и навели своју премијеру хибридини ПВО систем ПАСАР је имао на Сајму наоружања

Овај хибридни противавионски артиљеријско ракетни систем намењн је за заштиту копнених снага током маршевског поретка и извођење борбених дејстава. Заштиту објеката од значаја од дејства из ваздшног простора крстареће ракете, хеликоптери, беспилотне летелице стратешке и тактичке, као и мини дронови.

На возилу марке ФАП 2028 теренске конфигурације 8х8 интегрисани су оклопна кабина на предњем делу возила, а на задњем делу противавионски топ Л-70 калибра 40 мм, са две ПВО ракете Мистрал 3М који гађају циљеве на даљинама од 6.000 м и висинама 8.800 метара. На десној страни куполе монитране су две ракете.

На левој страни куполе монтиране су и две ракете модификоване „Стрела-2МА“ која гађа циљеве на висинама до 2.300 м.

Осим тога уграђене су на куполи изнад ПВО топа и две противоклопне ракете Маљутка-модификована под ознаком 2Т5 тандем кумулативна бојева глава која уништава циљеве на даљинама од 450 до 4.000 м.

На самом возилу уграђен је радар РПС-42 кратког домета који открива и прати све циљеве летелице, дронове, хелиоптере, крстареће ракете на тактичким дометима. Иначе ово возило са све четири стране има уграђен анти дрон ометач који онемогућава лет дронова ометањем комуникационих сигнала или ГНСС подсистема.

Технички опис оруђа

Противавионски топ калибра 40 мм Л-70 Бофорс има највећи вертикални домет (по даљини) 8.800 м, максимална ефикасна даљина гађања 3.700м .Максимална брзина циља 500 м/с, калибар 40 мм;

Мистрал 3+ Противавионска ракета која циљеве гађа на висинама од 5 до 6.000 м и више. Максимална даљина уништења циља у одласку од 500 до 7.500 м. Максимална брзина циља у одласку и доласку 800 и 300 м/с. Тежина у борбеном положају 19,8 кг, калибар 90 мм и дужина 1900мм.

Стрела 2М и Стрела 2МА Висина гађања циља од 50 до 2.300 м. Максимална даљина уништења циља у одласку 500 до 4200 м. Максимална брзина циља у одласку-доласку 400/320 м/с. Тежина у борбеном положају 15 кг , калибар 72 мм, дужона 1.500 мм. Глава за самонвођење дуал мод пасивни фотоконтрасни ИЦ трагач. Упаљач ударни/близински . Бојева глава код Стреле 2МА побољшана у поређењу са Стрелом 2М и претходним сличним системима су нови трагач и близински упаљач.

Маљутка 2ТС има максимални домет 5.000 м. Минимална-максимална даљина уништења циља 750-4.500м. Максимална брзина покретног циља је 10 м/с. Тип бојеве главе је тандем-кумулатривна надкалибарна, пробојснот бојеве главе је 850 мм иза ЕРО. Тежина у борбеном положају 26 кг, калибар ракете 125 мм , дужина 1.700 мм. Калибар бојеве главе је 142 мм.

РПС-42 је радар кратког домета, који може да детектује , класификује и прати све типове летелица-борбених хеликоптера, дронова, транспортних авиона на тактичким дометима. Радар ради у С опсегу и може да открије, класификује и прати све типове летећих циљева укључујући ловце, хеликоптере, беспилотне летелице, транспортне авионе на тактичким дометима. Једна радарска платформа обезбеђује покривеност азимута од 90º. Комплетна покривеност око возила се постиже када се користе четири радара као целина. Мобилни или стационарни, систем се може интегрисати са било којим Ц⁴И системом и другим радарима и сензорима. Софтвер је способан за рад у покрету (ОТМ). Радар може да ради самосталано или као део система за надзор великих површина. Антена је типа АЕСА заснована на појачивачима Галиумнитрид (ГаН). Њен пречник је 50,4 цм, максимална ширина је 16,5 цм.

Анти дрон радио ометач:

Анти дрон радио ометач је конструисан да онемогући неовлашћени лет дронова ометањем њихових комуникационих сиглнала или ГНСС подсиситема. Опсег рада система је од 400 до 6.000 MHz. Највиша снага 50W, а најнижа снага 20W.