КОРЊАЧА ОКЛОП ЗА РУСКЕ ТЕНКОВЕ! „ЦАР МАНГАЛ“ СВЕ ВИШЕ УЗИМА МАХА НА БОЈНОМ ПОЉУ УКРАЈИНЕ! ПОСЛЕ Т-72 И Т-62 НА РЕД СТИГАО И Т-80! ВИДЕО

Foto: Printscreen/Telegram

Андреј Млакар

Када се „корњача оклоп“ појавио на бојном пољу Украјине сви су у чуду гледали. Проукрајински симпатизери су се смејали на снимке руских тенкова који су се кретали бојним пољем у корњача оклопу.

Руси га зову „Цар Мангал“ постоје верзија 0.1 и 0.2

Прво један тенк који је водио колону тенкова на правцу код Красногорвке како би на себе примио удар. Други тенк на истом правцу имао је уређај за разминиривање. Тенкови су личини на све само на тенкове.

Задатак тенка је био чишћење минских поља, заштита пешадије, ометање системима за електронско ратовање и уништавање дронова.

Неке су подсетили на немачке тенкове из Првог светског рата. Неке на „Sturmgeschutz“ самоходни топ на телу тенка. Односно визија Ериха фон Манштајна створио тактику „јуришног топа“ који је нашао значајну примену на бојном пољу Совјетског Савеза. Ово оружје постало је кичма моторизоване пешадије.

И затим су Руси направили своје ИС-2 и 3, а сада овакав тренд намеће да ће категорија тешких тенкова поново постати актуелна .

Међутим за разлику од совјетских ИС-2, 2М и 3 нови тенкови који се претварају у тешке више неће са оваквим корњача оклопом да добију могућност окретања куполе кружно 360 степени и тиме постају самоходни топови плус још тешко покретљиви.

Иста ситуација се поново догодила овај пут на бојном пољу Украјине.

Овај пут није кориштен неки типски оклоп. Радионице у позадини фронта имале су пуне руке посла користило се све до чега се могло доћи лим, челичне плоче које су варене и тиме око тела оклопа стваран противкумулативни оклоп.

Иначе испод таквог оклопа налази се и реактивни оклоп контакт 1 или конктакт 5, па и реликт.

Оно што је интересантно јесте да не постоји ниједан руски тенк на бојном пољу Украјине који је употребио активни систем заштите од шторе преко Арена-Е и Афганита.

За то време челичне шипке дужине пола метра се варе на тело тенка а на њих се затим качи конструкција од лима. У оваквом оклопу тенк нема могућности да окреће куполу осим што се цео мора да се окрене и тиме се губи на брзини и окретности.

Тенкови са корњача оклопом постају полако реалност и све више тенкова постаје гломазно и слабопокретно смртносно оружје. После Т-62 и Т-72 на ред је дошао и тенк Т-80, вучна возила као и борбена возила пешадије.

Новина је и та што на предњем делу тенка који је остао отворен налазе се противкумулативне челичне завесице које покривају улаз и тиме спречавају удар дрона камиказе спреда или активирање противоклопне ракете чије кумулативно пуњење експлодира.