Због санкција Русији, недостаје титанијум за британску ваздухопловну индустрију. Као излаз, Британци су одлучили да рециклирају део авиона Tornado, и са њих преузму титанијумске делове и уграде у нове авионе.
У априлу 2019. године, британско ваздухопловство је пензионисало своје последње ловце-бомбардере Tornado након 37 година службе. Од тада, од 81 примерка у употреби, најмање 10 авиона је изложено у музејима. Што се осталог тиче, њихова судбина је већ одлучена: они ће бити рециклирани за производњу борбених авиона Tempest 6. генерације, насталих у оквиру GCAP пројекта.
Пројекат Tornado 2 Tempest подразумева рециклажу старих борбених авиона, уклањање делова који садрже неке од најтраженијих материјала, попут титанијума, саопштило је Министарство одбране Велике Британије. Затим ће бити млевени у ‘прашак‘ који ће се користити за прављење нових компоненти за нови авион користећи 3Д штампање.
Разлози за ову одлуку су уштеда трошкова, побољшан квалитет делова захваљујући новој технологији производње и одрживост ланца снабдевања, што је под великим знаком питања.
Европска производња (авионска, свемирска и аутомобилска индустрија) у великој мери зависи од руских залиха титанијума. Тако је француски концерн Airbus, пре рата у Украјини, куповао више од половине овог метала у Русији. Међутим, након почетка украјинског сукоба, Европа је почела постепено да смањује своје куповине од Руске Федерације. У новембру 2024. године САД су позвале ЕУ и Британију да у потпуности забране њен увоз из Русије и, иако до тога још није дошло, тренд је јасно видљив – Европа, у оквиру своје политике санкција, намерава да прекине сарадњу са Руском Федерацијом како у титанијуму, тако и у свим врстама сировина уопште.
Недостатак овог метала и, као последица тога, његов нагли раст цена довели су до пада производње у једном броју европских предузећа.“Пројекат ће уштедети новац пореских обвезника, смањити зависност земље од критичних ланаца снабдевања металима и омогућити производњу компоненти које су лакше, јаче и издржљивије од оних произведених коришћењем традиционалних технологија”, саопштио је ВВС.
Како је објаснило Министарство одбране УК, осим авиона, војни ресор има „обимне вишкове материјала“ који садрже „стратешке метале, укључујући висококвалитетни челик, алуминијум и титанијум“, па рециклажа дела флоте војне опреме обећава велике користи.
“Пројекат Tornado 2 Tempest демонстрира креативност, генијалност и иновативност својствене приступу Министарства одбране националној безбедности”, саопштила је Влада Велике Британије.