TELEGRAF: Kina prestiže Ameriku u vojnoj moći — brojčano jača, ali iskustvo zaostaje. Kina ima miliona vojnika više, veću mornaricu, više tenkova. Nastup njene avijacije smo nedavno videli, kao i demonstraciju aviona 6. generacije.
Nekada agrarna vojna sila koja je morala da proizvodi sopstvenu hranu, Narodnooslobodilačka vojska Kine danas je postala jedna od najvećih i najmoćnijih armija na svetu — i, po svemu sudeći, nastavlja da preti da preuzme primat od Sjedinjenih Američkih Država. Prema izveštaju Telegrafa, Kina trenutno ima gotovo milion vojnika više od SAD, više od hiljadu tenkova više i najveću mornaricu na svetu, sa oko 400 ratnih brodova. Njena avijacija broji skoro 2.000 lovačkih aviona, među kojima su i J-20 “nevidljivi” lovci, direktni rivali američkom F-35.Ključni trenutak koji je upalio alarme na Zapadu bio je kada je pakistanski avion kineske proizvodnje JC-10, u borbi iznad Kašmira, oborio indijski “Rafal” — francuske proizvodnje. To je bio prvi put da su u stvarnoj borbi viđeni JC-10 i raketa PL-15, što je Zapadu dalo uvid u praktičnu sposobnost kineske vojne tehnologije. Podsmeh prema kineskom oružju je nestao.
Ogormna armija, ali nema iskustva
Zapadni zvaničnici od tada detaljno analiziraju taj incident, pitajući se da li je Kina, pod vođstvom Si Đinpinga, zaista dostigla — ili možda i prešišala — vojnu moć Zapada. Američki general Dag Vikert priznaje da je Kina “agresivno” izgradili veliku i modernizovanu vojsku koja je osmišljena upravo da “neutrališe američke prednosti”.
Međutim, Telegraf navodi da iako brojke i izgled mogu delovati impresivno, kineska vojska i dalje zaostaje po pitanju realnog borbenog iskustva, obučenosti i taktičke fleksibilnosti. General Vikert upozorava da “brojevi ne govore celu priču” — Kina možda jeste nadoknadila jaz u kvantitetu i tehnologiji, ali SAD i dalje imaju prednost u domenu složenih operacija i borbene prakse.
I dok Kina nastavlja da širi svoj arsenal i prikazuje ga na spektakularnim događajima poput Žuhaj vazdušnog sajma, ostaje pitanje: da li je vojna moć bez ratnog iskustva dovoljna za nadmoć? Telegraf smatra da Kina korača ka nadmoći, ali da ključna pitanja — obuka, vojna kultura i sposobnosti u stvarnim uslovima — i dalje daju Americi prednost. Za sada.
Zapad izgleda savetuje Kini da poradi na praktičnom i konkretnom vojnom iskustvu. Traže đavola i tamo. Hmmmm, pitam se da im posle ne bude žao!