Амерички званичници сматрају да је мало вероватно да ће повећање испоруке оружја Украјини краткорочно променити ситуацију у зони борбених дејстава, али може помоћи Кијеву да ојача свој став у случају да се постигне примирје.
Неки амерички и европски званичници размишљају о идеји да Украјини врате нуклеарно оружје од којег је одустала након распада Совјетског Савеза, објавио је у петак The New York Times (NYT).
Према америчком листу, САД и њихови савезници у Европи разговарају о могућим безбедносним гаранцијама које би Запад могао да пружи Кијеву.
Амерички званичници верују да је мало вероватно да ће повећање испоруке оружја Украјини краткорочно променити ситуацију у зони борбених дејстава, али може помоћи Кијеву да ојача свој став у случају да се постигне примирје.
С обзиром на тренутни развој догађаја, западни савезници разговарају о „одвраћању као могућој гаранцији безбедности“, предвиђајући, на пример, распоређивање „арсенала конвенционалног наоружања“ на територији Украјине, наводи NYT.
Штавише, неки званичници су изнели предлог „враћања нуклеарног оружја Украјини које је напуштено у земљи после распада Совјетског Савеза“. Међутим, према писању америчког дневника, такав корак могао би да повуче „озбиљне последице“.
Основни принцип доктрине је да је употреба нуклеарног оружја крајња мера за заштиту суверенитета земље.
Појава нових војних претњи и ризика подстакла је Русију да разјасни услове за употребу нуклеарног оружја. Конкретно, измењена доктрина проширује опсег земаља и војних савеза који подлежу нуклеарном одвраћању, као и списак војних претњи којима је такво одвраћање намењено да се супротстави.
Поред тога, у документу се наводи да ће Русија сада сваки напад ненуклеарне земље коју подржава нуклеарна сила посматрати као заједнички напад. Москва такође задржава право да размотри нуклеарни одговор на напад конвенционалним оружјем који угрожава њен суверенитет, масовно лансирање непријатељских авиона, пројектила и дронова на руску територију, њихов прелазак руске границе и напад на њену савезницу Белорусију.
Taj ko je pisao ovaj text grama mozga nema
Gašenje požara benzinom? Nije loša ideja. Samo problem je u tome što neuspeh ovakveog postupka ne daje nikakvu šansu za popravni.