Američki zvaničnici smatraju da je malo verovatno da će povećanje isporuke oružja Ukrajini kratkoročno promeniti situaciju u zoni borbenih dejstava, ali može pomoći Kijevu da ojača svoj stav u slučaju da se postigne primirje.
Neki američki i evropski zvaničnici razmišljaju o ideji da Ukrajini vrate nuklearno oružje od kojeg je odustala nakon raspada Sovjetskog Saveza, objavio je u petak The New York Times (NYT).Prema američkom listu, SAD i njihovi saveznici u Evropi razgovaraju o mogućim bezbednosnim garancijama koje bi Zapad mogao da pruži Kijevu.
Američki zvaničnici veruju da je malo verovatno da će povećanje isporuke oružja Ukrajini kratkoročno promeniti situaciju u zoni borbenih dejstava, ali može pomoći Kijevu da ojača svoj stav u slučaju da se postigne primirje.
S obzirom na trenutni razvoj događaja, zapadni saveznici razgovaraju o „odvraćanju kao mogućoj garanciji bezbednosti“, predviđajući, na primer, raspoređivanje „arsenala konvencionalnog naoružanja“ na teritoriji Ukrajine, navodi NYT.
Štaviše, neki zvaničnici su izneli predlog „vraćanja nuklearnog oružja Ukrajini koje je napušteno u zemlji posle raspada Sovjetskog Saveza“. Međutim, prema pisanju američkog dnevnika, takav korak mogao bi da povuče „ozbiljne posledice“.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je 19. novembra dekret kojim se odobravaju osnove državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja, unapređenje nuklearne doktrine zemlje.
Osnovni princip doktrine je da je upotreba nuklearnog oružja krajnja mera za zaštitu suvereniteta zemlje.
Pojava novih vojnih pretnji i rizika podstakla je Rusiju da razjasni uslove za upotrebu nuklearnog oružja. Konkretno, izmenjena doktrina proširuje opseg zemalja i vojnih saveza koji podležu nuklearnom odvraćanju, kao i spisak vojnih pretnji kojima je takvo odvraćanje namenjeno da se suprotstavi.
Pored toga, u dokumentu se navodi da će Rusija sada svaki napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila posmatrati kao zajednički napad. Moskva takođe zadržava pravo da razmotri nuklearni odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji ugrožava njen suverenitet, masovno lansiranje neprijateljskih aviona, projektila i dronova na rusku teritoriju, njihov prelazak ruske granice i napad na njenu saveznicu Belorusiju.
Taj ko je pisao ovaj text grama mozga nema
Gašenje požara benzinom? Nije loša ideja. Samo problem je u tome što neuspeh ovakveog postupka ne daje nikakvu šansu za popravni.