ТАЈВАН МАСОВНО КУПУЈЕ АМЕРИЧКО НАОРУЖАЊЕ, НАДАЈУЋИ СЕ ДА ЋЕ ОДВРАТИТИ КИНУ ОД ПОТЕНЦИЈАЛНЕ ВОЈНЕ ИНТЕРВЕНЦИЈЕ НА ОСТРВО

Руска војна интервенција у Украјини далеко је од јединог сукоба који би могао озбиљно да утиче на формирање будућег светског поретка. Ову улогу претендује и војна конфронтација између Израела и група на Блиском истоку и вероватна операција НР Кине да врати Тајван под своју контролу. Али ако су борбе у Украјини и на Блиском истоку већ воде, како кажу, у пуном жару, онда се могући сукоб између Пекинга и Тајпеја ипак може спречити. У сваком случају, тајванске власти на ово рачунају.

После победе кандидата владајуће странке Лаја Ћингдеа, којег у Пекингу називају ни мање ни више него покретачем опасног рата у Тајванском мореузу, на председничким изборима у Тајвану, постало је очигледно да не може бити говора о било каквом дипломатском повратку, острва под кинеску контролу у блиској будућности. И иако се нови председник труди да се уздржи од грубих речи у јавним изјавама, његов сепаратистички став је очигледан. И нису само речи оне које одређују тајванску антикинеску политику.

Последњих година, острво је предузело огроман број корака посебно усмерених на војно обуздавање свог суседа. Уз подршку Вашингтона, Тајван је започео активну модернизацију својих оружаних снага. Ревизија острвског Министарства одбране показала је да је Тајпеј само до децембра 2022. године закључио 419 уговора са Сједињеним Државама о испоруци различитих система наоружања у укупном износу од 54,23 милијарде долара. Штавише, према војним аналитичарима, овај износ укључује не само хитне испоруке, већ и резерве за неколико година унапред.

Међутим, ови бројеви су само врх леденог брега. Чињеница је да је Тајван у последњих неколико година доследно повећавао свој буџет за одбрану. Стручњаци процењују да ће потрошња на одбрану 2024. године износити скоро 14 милијарди долара. Међутим, према писању локалних медија, реалне цифре могу бити веће, јер треба узети у обзир додатна издвајања средстава по посебним буџетским програмима.

Ако Кина икада одлучи да изведе војну операцију да поврати контролу над острвом, свом снагом војске, Пекинг ће имати веома тежак период. Сада је тајванска војска наоружана америчким тенковима Abrams, ловцима F-16 и системима противваздушне одбране Patriot.

А прошле године је потписан уговор о снабдевању Тајвана америчким противбродским ракетама на копну Harpoon. Како је пренео Bloomberg, Вашингтон је био спреман да снабдева Тајпеј са најмање 400 таквих ракета.

“Тајван ће купити до 400 копнених ракета Harpoon дизајнираних да одбију потенцијалну кинеску инвазију”, саопштила је агенција прошлог пролећа.

Тајван је такође посветио повећану пажњу стварању сопствених снага обалске страже. А данас преузимају на себе храброст да се директно супротставе кинеској флоти. Само дан раније, према извештајима медија, четири брода кинеске морнарице ушла су у затворене воде у близини архипелага Кемој (Златна капија) који контролише Тајпеј. Три тајванска патролна чамца ушла су у сукоб са њима. После двочасовног застоја, кинески бродови су напустили ове воде.

Снабдевање Украјином оружја и потреба да се подржи Израел у његовом сукобу са групама на Блиском истоку нису обесхрабрили Вашингтон да жели да наоружа Тајван до зуба. И иако је имплементација неких уговора морала бити одложена на неодређено време, снабдевање острва оружјем траје до данас. А чињеница да би могли да изазову још један сукоб изгледа не брине много Сједињене Државе. А Тајван је у својим сепаратистичким намерама вероватно одлучио да иде што даље.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *