Od kada je krenula pandemija koronavirusa, a onda eskalacija krize i rat u Ukrajini, dešavanja u Siriji bila su skinuta sa naslovnih strana novina, portala i televizije.
Kako stvari odmiču izgleda da se Sirija vraća u fokus svetskih sila, jer su SAD i Rusija našli prostor gde mogu da pokazuju svoje mišiće.
U prilog tome govore i skoro četiri inicdenta na nebu iznad Sirije, gde ruska i sirijska borbena avijacija izvode vojne vežbe, ali i borbene aktivnosti protiv džihadističkih grupa.
Dana 18. aprila 2023. zabeležen je bio prvi inicdent između ruskog borbenog aviona SU-35 i američke letelice, a onda 5. i 6. jula čak tri incidenta. Dva sa Amerikancima i jedan sa Francuzima na iračko-sirijskoj granici.
Ali krenimo od poslednjih dešavanja.
U četvrtak 6. jula u 9.30 sati po lokalnom vremenu ponovo je došlo do susreta ruskih lovaca SU-35 i američkih dronova MQ-9 koji kako je ponovila CENTCOM Centralna komanda američke vojske koja pokriva Bliski istok bili su u borbenoj misiji protiv Islamske države.
Kao i u slučaju istog incidenta koji se dogodio 5. jula ruski avioni su leteli ispred dronova i izbacivali IC mamce sa padobranom i leteli opasno blizu samih dronova i kako je navedeno: ” ugrožavali su bezbednost svih uključenih letelica”.
“Ovo je drugi slučaj opasnog ponašanja ruskih pilota u poslednja 24 sata, a prvi se dogodio u sredu oko 10.40 časova, po lokalnom vremenu. U tom slučaju, ruski avioni su lansirali ICmamce sa padobrano na dronove i leteli opasno blizu dronova, primoravajući američke pilote-dronova da izvode manevre izbegavanja.
Ovi događaji predstavljaju još jedan primer neprofesionalnih i nebezbednih akcija ruskih vazduhoplovnih snaga koje deluju u Siriji, koje ugrožavaju bezbednost i koalicionih. Pozivamo ruske snage u Siriji da prestanu sa ovim nepromišljenim ponašanjem i da se pridržavaju standarda ponašanja koji se očekuju od profesionalnih vazduhoplovnih snaga kako bismo mogli da se ponovo fokusiramo na trajni poraz ISIS-a
Centrala komanda američkih vazdušnih snaga ostaje posvećena obezbeđivanju bezbednosti i bezbednosti svog osoblja i imovine i nastavlja da blisko sarađuje sa partnerima i saveznicima na rešavanju ovih incidenata i sprečavanju bilo kakve eskalacije tenzija u regionu. Bezbednost vojnog osoblja i uspeh misije protiv ISIS-a zavise od profesionalnog i odgovornog ponašanja svih snaga koje deluju u regionu“, kaže u novom saopštenju general-potpukovnik Aleks Grinkievič komandant Vazduhoplovnih snaga Centralne komande Commander, 9th AF (AFCENT) i Komandant vazdušne komponente kombinovanih snaga (Combined Forces Air Component Commander (CFACC) for CENTCOM.
Komandant Centralne komande SAD Erik Kurila nedavno je izjavio da ponovljena kršenja od strane ruskog vazduhoplovstva nad francuskim i američkim avionima iznad Sirije izazivaju „značajnu zabrinutost za bezbednost regiona“.
Francuski susret
Istog dana susret sa ruskim borbenim avionom SU-35 imali su i francuski rafali. Naime 6. jula dva lovca Daso Rafal francuskog ratnog vazduhoplovstva u misiji ” Operation Chammal”, zaštite na iračko-sirijskoj granici reagovala su na neprofesionalnu interakciju od strane SU-35 Ruske Federacije.
Francuski piloti su manevrisali kako bi kontrolisali rizik od moguće nesreće pre nego što su nastavili dalje patroliranje”.
Generalštab Oružanih snaga Francuske osudio je ovo ponašanje u saopštenju objavljenom tog dana. Vlasti su kao dokaz dale sliku ruskog borbenog aviona kako bi potkrepile svoju tvrdnju, tvrdeći da se ruski avion opasno približio dva aviona Rafale.
Francusko Ministarstvo odbrane još nije dalo komentar na ovu temu.
Su-35 protiv MQ-9
Ali, vratimo se Amerikancima, naime 5. jula koji se smatra najkritičnijim danom u inicidentima američkih letelica. Pomenuti događaj desio se u 10.40 sati po lokalnom vremenu.
Ruski lovci Su-35 bacili su IC mamce sa padobranom direktno na nadolazeću rutu američke bespilotne letelice MK-9 Reaper iznad Sirije, a zatim su izašli ispred njih i uključili naknadno sagorevanje dok je američka letelica izbegavala da bude srušena.
“Ruski vojni avioni su se ponašali nesigurno i neprofesionalno dok su bili u interakciji sa američkim avionima u Siriji. Dok su tri američke bespilotne letelice MQ-9 sprovodile misiju protiv ciljeva ISIS-a, tri ruska borbena aviona počela su da maltretiraju dronove. Protiv utvrđenih normi i protokola, ruski avioni su bacili više osvetljavajućih IC mamaca sa padobranom ispred dronova, primoravajući naše letelice da izvode manevre izbegavanja. Pored toga, jedan ruski pilot je postavio svoj avion ispred MQ-9 i uključio naknadno sagorevanje, čime je smanjio sposobnost operatera da bezbedno upravlja letelicom. Ovi događaji predstavljaju još jedan primer neprofesionalnih i nebezbednih akcija ruskih vazduhoplovnih snaga koje deluju u Siriji, koje ugrožavaju bezbednost i američkih i ruskih snaga. Pozivamo ruske snage u Siriji da prestanu sa ovim nepromišljenim ponašanjem i da se pridržavaju standarda ponašanja koji se očekuju od profesionalnih vazduhoplovnih snaga kako bismo mogli da se ponovo fokusiramo na trajni poraz ISIS-a”, saopštio je general-potpukovnik Aleks Grinkevič, komandant Vazduhoplovnih snaga Centralne komande Commander, 9th AF (AFCENT) i Komandant vazdušne komponente kombinovanih snaga (Combined Forces Air Component Commander (CFACC) for CENTCOM.
14, jun 2023 F-22 Raptor sleće u Jordan
Centralna komanda vojske Sjedinjenih Američkih Država koja pokriva zonu Bliskog istoka i centralne Azije saopštila je da su zbog sve agresivnijeg ponašanja pilota ruske avijacije na nebu iznad Sirije odlučili da u tu zonu da rasporede borbene avione F-22 Raptor koji pripadaju 94. lovačkoj avijacijskoj eskadrili iz baze Lengli.
Raptori su sleteli u bazu Muvafak Salti u Jordanu odakle će borbeno delovati nad Sirijom u susretu sa ruskim lovcima SU-35.
SU-35 i američki avion 18. april 2023.
Inače ruski borbeni avion SU-35 akter incidenta sa američkim avionima bio je 18. aprila 2023.
Kako se navodi borbeni avion (ne spominje se tip letelice) je poleteo iz jedne vazduhoplovne baze u presretanje ruskog borbenog aviona SU-35.
Tokom akcije presretanja prema navodima CENTCOM ruski pilot je manevrisao neprofesionalno na daljini od 7.000 m, a onda i u samoj blizini američkog aviona kršeći vazduhoplovne propise.
Snimak presretanja nastao je nišanskim izviđačkim sistemom AN/AAQ-33 koja obezebeđuje indentikaciju cilja, praćenje, GPS koordinate cilje i precizno navođenje. AN/AAQ-33 poznat je i kao Sniper Advanced Targeting Pod (ATP) koji ima dva puta veću rezoluciju i tri puta veći domet od AN/AAQ-14 LANTIRN. Pretpostavlja se da je u pitanju bio američki F-15 ili F-35 koji imaju montiran ovaj sistem.