Sirijska vojska je u petak saopštila da je „eliminisala“ grupe militanata povezanih sa Hajat Tahrir al Šamom (HTŠ ili HTS), koji su se maskirali u vojne uniforme da bi se infiltrirali na njene položaje zapadno od Alepa.
Bezbednosni izvor na koji se poziva ruska novinska agencija Novosti rekao je: „Nekoliko terorističkih grupa pokušalo je da se infiltrira iza naših snaga u zapadnom Alepu i duž autoputa Alepo-Damask M5, ali su neutralisane”.
Militanti su nosili uniforme sirijske vojske i oznake delova jedinica koje deluju u toj oblasti, što odražava dobro planiranje, dodao je izvor.
Kao odgovor, vojska je pokrenula kontraofanzivu ciljajući na ruralna područja u Alepu i Idlibu, sa ciljem da povrati pozicije koje su zauzele opozicione snage. Pojačanja, uključujući specijalne snage, poslata su u zapadni Alepo, gde su nastavljeni teški sukobi.
Eskalacija je usledila nakon velikog upada HTŠ u sredu u nekoliko gradova u severozapadnom Alepu, oblastima pod kontrolom sirijske vlade.
Ministarstvo odbrane Sirije izvestilo je u četvrtak da su naoružane opozicione grupe napale vojne položaje u Alepu i Idlibu, kršeći prethodne sporazume o deeskalaciji.
Građanski rat u Siriji, koji je počeo 2011. godine, prerastao je u složen, višestrani sukob. Dok je sirijska vlada povratila veći deo zemlje, opozicione snage, uključujući HTŠ, i dalje kontrolišu delove severozapada.
Region je i dalje izolovan, sa jedinom komercijalnom i humanitarnom vezom koja prolazi kroz Tursku. Kretanje civila je ograničeno kontrolnim punktovima i pomeranjem linija fronta, što otežava evakuaciju tokom eskalacije.
Teritorijalni pejzaž ostao je uglavnom nepromenjen od 2020. godine. Frakcije koje podržava Turska, Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima i sirijska vlada održavaju kontrolu nad svojim zonama.
Pozadina HTŠ
Hajat Tahrir al Šam (HTŠ) potiče iz Džabhat Fateh al Šam, sirijske podružnice Al Kaide, formirane tokom prvih godina sukoba. Prekinula je javne veze sa Al Kaidom 2016. godine, pretvarajući se u nezavisnu salafijsko-džihadističku organizaciju.
Primarno sa sedištem u provinciji Idlib, HTŠ se fokusira na uspostavljanje islamske vlasti u Siriji i suprotstavljanje Asadovoj vladi. Pod vođstvom Abu Mohameda al Jolanija, grupa komanduje sa oko 12.000–15.000 boraca.
HTŠ je naveden kao strana teroristička organizacija od strane Sjedinjenih Država i Turske. Njene aktivnosti, uključujući nametanje poreza lokalnom stanovništvu i ciljanje na rivale, izazvale su kritike zbog održavanja ekstremizma i nestabilnosti.