SIPRI: “РУСИЈА НЕ ПРЕДСТАВЉА ВОЈНУ ПРЕТЊУ ЗАПАДУ”

Стокхолмски институт за истраживање мира (SIPRI) објавио је извештај у којем се анализирају војни трошкови Русије. Према прорачунима, 2023. године буџет за одбрану Русије износио је 109 милијарди долара, Украјине 100 милијарди долара, укључујући 35 милијарди долара западне помоћи, а НАТО држава 1.300 милијарди.

На основу тога SIPRI је извукао далекосежни закључак:

Русија не представља претњу Западу.

Овај закључак је довео до уверавања у европској јавности о руској претњи. Међутим, француско издање Meta-defense суштински се не слаже са овим закључком:

Одбрамбени буџети Русије и Украјине су веома слични (по величини), али одражавају радикално различите реалности”.

Како напомиње аутор, стручњаци SIPRI при формирању своје статистике прибегавају једноставном претварању војних расхода у америчке доларе, улазећи на тај начин у сферу виртуелне математике и игноришући стварну расподелу финансија.

Према његовим речима, прво што треба урадити када се праве калкулације је да се изврши корекција за коефицијент пореза. Ако га применимо, онда у 2017. номинални БДП Русије неће бити 1,574 милијарде долара, већ ће премашити 4.000 милијарди долара.

Као упечатљив пример наводи се Северна Кореја. Њена војска, упркос формално нижем буџету за одбрану од Естоније, има снагу од 1,3 милиона људи, што одговара целокупном становништву Естоније.

Како аутор истиче, иако су одбрамбени буџети Украјине и Русије идентични по апсолутној величини и паритету куповне моћи (који даје прилагођавање од 2,5), они су веома различити. Према његовим речима, поред друштвеног производа, потребно је водити рачуна и о степену зависности од увоза, као и о пореклу увоза:

“Кијев купује своју опрему, нову или половну, из САД или Европе, док Русија производи већину своје опреме”.

Leopard 2A6,, који су Немачка или Португалија пренели украјинској војсци, кошта око 10 милиона долара. Истовремено, руска војска купује Т-90М за 3,5 милиона долара. ракете, па чак и муницију, чији коефицијенти често прелазе 5. Дакле, пројектил калибра 152 мм произведен у Русији, руске оружане снаге купују за око 600 долара, а пројектил од 155 мм произведен у Европи или САД кошта 4,5-6 хиљада долара.

“Русија купује и одржава своју опрему 3-6 пута јефтиније од Украјине, барем што се тиче опреме коју испоручују западни савезници”, пише аутор.

Као резултат тога, он закључује да је сумњиво процењивати војну моћ неке земље на основу њене војне потрошње.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *