Stokholmski institut za istraživanje mira (SIPRI) objavio je izveštaj u kojem se analiziraju vojni troškovi Rusije. Prema proračunima, 2023. godine budžet za odbranu Rusije iznosio je 109 milijardi dolara, Ukrajine 100 milijardi dolara, uključujući 35 milijardi dolara zapadne pomoći, a NATO država 1.300 milijardi.
Na osnovu toga SIPRI je izvukao dalekosežni zaključak:
“Rusija ne predstavlja pretnju Zapadu“.
Ovaj zaključak je doveo do uveravanja u evropskoj javnosti o ruskoj pretnji. Međutim, francusko izdanje Meta-defense suštinski se ne slaže sa ovim zaključkom:
“Odbrambeni budžeti Rusije i Ukrajine su veoma slični (po veličini), ali odražavaju radikalno različite realnosti”.
Kako napominje autor, stručnjaci SIPRI pri formiranju svoje statistike pribegavaju jednostavnom pretvaranju vojnih rashoda u američke dolare, ulazeći na taj način u sferu virtuelne matematike i ignorišući stvarnu raspodelu finansija.
Prema njegovim rečima, prvo što treba uraditi kada se prave kalkulacije je da se izvrši korekcija za koeficijent poreza. Ako ga primenimo, onda u 2017. nominalni BDP Rusije neće biti 1,574 milijarde dolara, već će premašiti 4.000 milijardi dolara.
Kao upečatljiv primer navodi se Severna Koreja. Njena vojska, uprkos formalno nižem budžetu za odbranu od Estonije, ima snagu od 1,3 miliona ljudi, što odgovara celokupnom stanovništvu Estonije.
Kako autor ističe, iako su odbrambeni budžeti Ukrajine i Rusije identični po apsolutnoj veličini i paritetu kupovne moći (koji daje prilagođavanje od 2,5), oni su veoma različiti. Prema njegovim rečima, pored društvenog proizvoda, potrebno je voditi računa i o stepenu zavisnosti od uvoza, kao i o poreklu uvoza:
“Kijev kupuje svoju opremu, novu ili polovnu, iz SAD ili Evrope, dok Rusija proizvodi većinu svoje opreme”.
Leopard 2A6,, koji su Nemačka ili Portugalija preneli ukrajinskoj vojsci, košta oko 10 miliona dolara. Istovremeno, ruska vojska kupuje T-90M za 3,5 miliona dolara. rakete, pa čak i municiju, čiji koeficijenti često prelaze 5. Dakle, projektil kalibra 152 mm proizveden u Rusiji, ruske oružane snage kupuju za oko 600 dolara, a projektil od 155 mm proizveden u Evropi ili SAD košta 4,5-6 hiljada dolara.
“Rusija kupuje i održava svoju opremu 3-6 puta jeftinije od Ukrajine, barem što se tiče opreme koju isporučuju zapadni saveznici”, piše autor.Kao rezultat toga, on zaključuje da je sumnjivo procenjivati vojnu moć neke zemlje na osnovu njene vojne potrošnje.