Boško Jovanović
Kad se završio Prvi svetski rat, Francuzi su postupili idiotski i hteli su toliko da ona završi plaćanje 1984 ratnih reparacija i da je toliko ekonomski unazade da više ne može da ratuje, ali nisu vodili računa o tome, da ekonomsko siromaštvo rađa radikalizam.
Francuzi onda rešavaju da sagrade najbolje utvrđenu liniji-fortifikaciju i oni su skrcali u to ogromne pare. To je toliko bilo dobro utvrđeno da Nemci nisu mogli to da probiju. Imali su podzemne galerije, podzemnu železnicu, da su imali jaku artiljeriju. Sve je bilo armirano sa primenom ogromnih količina čelika, ali gde su Francuzi pogrešili. To je bilo od belgijske do švajcarske granice. Umesto da su produžili utvrđivanje cele Francuske, onda bi Drugi svetski rat bio skroz drugačiji. Francuzi bi bez problema zdaržali Nemce. Nemci bi upali u isti problem koji su imali u Prvom svetskom ratu. Kad kažem rat na dva fronta. To znači rat protiv dva protivnika u isto vreme, što oni nisu bili spremni. Ali oni su rešili delimično da utvrde svoju granicu. Em su potrošili su ogromna sredstva, em iako je ta utvrđena linija izdržala neprijatelja i njegove napade, Nemci su preko Belgije zaobišli tu Mažino liniju i ušli u Francusku. Ima poređenje u američkoj vojsci da je nešto korisno kao Mažino linija, ali ja se sa tim ne slažem, odnosno beskorisno, kao što bi mi rekli bušno kao korito. Ali ona je ostvarila svoj cilj.
Šta su to Rusi naučili? Oni su celom dužinom fronta izgradili celom dužinom utvrđena linija. Idu prvo mine, pa protivtenkovske prepreke visine 75cm. To je ustvari zaravnjena piramida, pa onda idu rovovi od armiranog betona, pa onda bunkeri koji su međusobno povezani. Rusi su imali dovoljno vremena od februara da pripreme tu liniju. Ona se sastojala od tri linije po dubini. Inžinjerija je odradila kolosalni posao i zbog toga sam pristalica da mi imamo posebne inžinjerijske brigade u sastavu Vojske Srbije koje bi mogle da bez problema izvrše zaprečavanje srpsko-bugarske i srosko -rumunske granice ako to bude potrebno. Zašto je to što je uradila inženjerija ključno. Zato što možete sa malo trupa da držite prvu liniju, a pozadi te linije da postavite, artiljeriju, višecevne bacače, a u duboko u pozadini avijaciciju poput helikopteri i dublje malo avioni da bi mogli da obezbedite vazdušnu prevlast i da obezebdite protivnika. Rusi su celom dužinom fornta izgradili tu liniju 800 km jer naprosto nisu znali gde će Ukrajinci da udare i njima nije bilo problema da dovuku operativnu rezerve i pojačaju odbranu. Jesu Rusi pogrešili kada su se povukli iz Harkovske oblasti što je dovelo do toga da bude moguće da se napada Belgorodska oblast. Ali, Bože moj to su Rusi. Jedna ruska poslovica kaže “Prvo sebi napravimo problem, pa ga posle rešavamo”.
Znači, sad idemo na ukrajinske greške.
Znači, prvi nikada ne pričate o ofanzivi, kad, gde, šta i tako dalje. Znači o tome nikada ne pričate, nego ćutite i radite. Ja sam pristalica da se ćuti i radi, a ne da se priča i na kraju ništa. U stvari na kraju kastastrofa.
Gde su Ukrajinci pogrešili? Pa u tome zato što nisu prvo dobro pripremili. Prvo, ako imate dobro minirano polje, vi ga možete razminirati uz pomoć pionirske službe, to je strulni vojni termin za njude koji se bave miniranjem i razminiranjem ili da naprosto to neko polje koje minirano bombardujete iz višecevnih bacača raketa i bombardujete kad padnu u minsko polje one bi eksplodirale i napravile brisani prostor da prođu tenkovi, borbena vozila pešadije, kao drugo, dugotrajnu artiljerijsku pripremu od minimalno šest sati, idealno 12, da bi napsotosto demoralisali trupe koje se brane, da bi ih prometili i tek onda ide avijacije, jer ne postoji ofanziva bez upotrebe artiljerije koja se naziva “Bogom rata”. Znali ide prvo, razminiranje bilo artinjeija ili pioniri, ide artiljerija, a onda avijacija. Jako je bitno da svom silom idete tenkovima, pa pozadi idu oklopna borbena vozila, koja moraju da se upotrebljavaju tako da ona prva ispaljuju na protivnika protivoklopne rakete, jer borbena oklopna vozila imaju top do 30 mm što ima smisla samo ako se ratuju na otvorenom prostoru,pešadija protiv pešadije, tenkovi protiv tenkova, oklopna vozila protiv oklopnih vozila. Naravno mogu borbena vozila pešadije mogu da ratuju sa protivničkom pešadijom nije problem, ali BOV imaju smisla samo na brisanom prostoru, bez ikakvih prepreka.
Ništa od toga što sam rekao Ukrajinci nisu odradili, niti nisu imali artiljerijsku pripremu niti su razminirali minska polja niti su koristili avijaciju. Oni su samo poslali ljude da budu topovsko meso i da nastradaju zarad opravdanja zapadne vojne pomoći, kao što sam tvrdio od početka pogrešna, jer Zapad ne daje oružje sa kojim Ukrajina može da pobedi, a želi se pobeda Ukrajine, ali samo na rečima. Da bi se bilo kakav posao u vojsci, politici, međunarodnim odnosima i vođenju države napravio kako treba mora da se znaju istorijske lekcije. Istorija je osnova svih društvenih nauka, bez poznavanja istorije društvo porpada. Naravno tu je i geografija.