Skandal? Zašto sam upotrebio reč “skandal” upitao me je danas kolega na vest o tome zašto sam stavio tu reč u naslov teksta kada se otkrilo da Severnoatlanska alijansa intenzivno već punih mesec dana osmatra teritoriju Srbije.
Prosto i jednostavno moj odgovor je bio da pošto smo mi neki saradnici, partneri, prijatelji koji grade poverenje u regionu i mir, to ne rade. Osim ako mi nismo samo na rečima i pred kamerama “partneri”, odnosno da nas doživljavaju kao “male Ruse” i pretnju pa treba pratiti dešavanja unutar Srbije što ukazuje i na to da zapravo Srbija je ne javno, ali negde tamo u nekom fajlu deklarisana kao “bezebdnosna pretnja”, kada se ovakve aktivnosti rade u trenutku kada je situacija u Ukrajini složena, a eksalacija rata i eksplozija bureta baruta koja će da zapali Bliski istok i sever Arfike sve izvesnbija, što može izazvati talas migracija od nekoliko miliona migranata.
Ovako sve liči na mini reprizu dešavanja uoči početka rata u Ukrajini, kada su izviđačke platforme intenzivno korištene u osmatranju istoka Ukrajine i granice Rusije. Ta aktivnost je i sada nastavljena na Crnm moru i uz granice Litvanije i Poljske sa Belorusijom, rumunsko- ukrajinsku granicu, Moldaviju, a sada i teritorija Srbije.
Doduše nije korištena teritorija Crne Gore, Albanije i BiH, pa i Hrvatske za izviđanje i osmatranje šta se radi iza granice, ali jeste Rumunija i prostor južne srpske pokrajine Kosova i Metohije koja je još od 2019. godine postala ishodišna tačka za osmatranje unutrašnjosti Srbije pre svega njenog zapadnog dela odnosno Raško-polimske oblasti ili Sandžaka, kao i Ibarske doline.
Te 2019. godine, sada će tačno 5 godina u sredu 25.oktobra 2023. od kada su američki izviđački avioni leteli i osmatrali Srbiju zbog Pancira S-1 i S-400 na vežbi “Slavenski štit”.
Šta je to interesovalo SAD i NATO alijansu ?
Prvo sve je počelo od dešavanja u Banjskoj kada su trojica Srba poginula u okršaju sa takozvaniom kosovskom policijom. Narasle tenzije na administrativnoj liniji, i pomeranja vojnih jednica intezvirale su NATO alijansu da pokrene osmatračke letove. Za to iskorištena je baza Larisa u Grčkoj odakle su MQ-9A Reaper poletali od 26. septembra, a i poleću i dalje. MQ-9A Reaper su takođe iz pravca Rumunije osmatrali Srbiju, a poletali su iz aerodroma Kampia Tuzi.
Iako se kriza na Kosovu i Metohiji smirila, bar deklarativno, američke letelice i dalje intenzivno osmatraju teritoriju Srbije. Logičan zahtev jeste da je suština intenzivno praćenje kretanja i aktivnosti Vojske Srbije na administrativnoj liniji u realnom vremenu i osmatranje vojnih objekata. Inače na tom prostoru prema Kraljevu sa severa Kosova i Metohije pod prismotrom je dolina reke Ibar koja je od pobune albanskih terorista 1998 i tokom NATO agresije dobila na značaju. Tu je ono što trenutno najviše interesuje ne samo NATO alijansu nego i ceo komšiluk, a to je 351. izviđačka avijacijska eskadrila koja je opremljena bespilotnim letelicama domaće proizvodnje Pegaz i sa dve taktičke kineske bespilotne letelice CH-92 i CH-95. Ono što NATO najviše zanima jeste način korištenja.
Osim toga aerodrom Lađevci je i sedište 98. avijacijske brigade, odnosno 241. avijacijske eskadrile “Tigrovi” koja je opremljena jurišnicima J-22 i NJ-22 Orao, koji su intenzivno bili u pripravnosti za vreme krize u južnoj srpskoj pokrajini. Takođe taj prstor pokriva i 2. brigada Vojske Srbije i linija dodira 3, brigade, kao i 4 brigada, što ukazuje i ulazak francuske osmatračke letelice Berguet Atlantik 2 iz prostora Bugarske, vazduhoplovne baze Varna, let preko Severne Makedonije uz granicu sa Srbijom kao i administrativnu liniju na jugu Srbije od Preševa do Toplice. Na tom prostoru Vojska Srbije imam i radarske instalacije na jednoj od lokacija što je takođe jedan od mogućih uslova aktiviranja izviđačkih letova i osmatranje juga Srbije.
Ako je ovo predmet opservacije na jugu i zapadu, zašto onda američki osmatrački avioni lete duž skoro cele granice Rumunije i Srbije. Od tromeđe Mađarske, Srbije i Rumunije do Kladova na jugoistoku.
Inače tenkovi Vojske Srbije, pre svega modernizacija, broj modernizovanih tenkova M-84, kao i su posebna sfera interesovanja čak dve zemlje članice NATO iz komšiluka. Posebna sfera intersovanja su i donirani ruski tenkovi T-72B1 MS , kao i obuka.
Pošto je ravnica u pitanju i blizina poligona Čenta verovatno praćena je i obuka pripadnika RV i letovi kako lovačke tako i škoslko borbene avijacije. Ne treba isključiti i da je pogled upućivan prema aerodrom Batajnica i mogućnosti da je se u toj zoni nalaze i PVO sistemi dugog dometa FK-3 i njihovo mogući raspored u široj okolini Beograda kao i potencijalna pomeranja snaga na ovom pravcu.