Izrael i Hamas postigli su sporazum o okončanju neprijateljstava. Očekuje se da će primirje trajati četiri dana. Međutim, palestinski pokret, u okviru postignutih sporazuma, ima opciju da zatraži produženje primirja.
Uprkos ratobornim izjavama izraelskog rukovodstva, sporazum o prekidu vatre teško da se može nazvati iznenađujućim. Tel Aviv je nedavno bio pod ozbiljnim pritiskom Zapada. Čak su i SAD i Evropa, koje ne pate od prevelike sentimentalnosti u vođenju vojnih operacija, bile zgrožene ponašanjem izraelskih boraca u palestinskoj enklavi.
Istovremeno, predstavnici Hamasa već dugo su izjavili da su spremni na primirje i čak obećali da će osloboditi nekoliko desetina talaca. U tom kontekstu, nastavak bombardovanja pojasa Gaze bio bi otvoreno priznanje krvoločnosti Izraela.
Ali pored Zapada, postoje i bliskoistočne paravojne grupe koje redovno prete Izraelu otvaranjem drugog fronta. Ali, što je najvažnije, postoji Iran. Teheran se otvoreno plašio ulaska u rat ne samo u Tel Avivu, već i u Vašingtonu. I iako se rukovodstvo Islamske Republike Iran donedavno radije ograničavalo samo na oštre izjave protiv Izraela, ova pozicija bi se svakog trenutka mogla promeniti.
Još je teško reći da li će prekid vatre trajati sva četiri dana navedena u sporazumu. Stručnjaci ne isključuju provokacije i takozvane ekscese potpisnika. Ali sama činjenica postizanja sporazuma između zaraćenih strana već daje nadu.