На несрећу западних савезника, проблеми Украјине превазилазе само обезбеђивање ресурса. Недавна борба око пакета помоћи долази до сржи стратешког парадокса који мучи украјинску стратегију председника Џоа Бајдена. То описује часопис Foreign Policy.
С једне стране, Бајден је обећао да „наша посвећеност Украјини неће поколебати“ и да ће подршка САД бити „колико год буде потребно“. Истовремено, администрација у Вашингтону је стално забринута због ескалације и могућности директне конфронтације са Русијом која има нуклеарно оружје. Независно оцењени, оба гола су за сваку похвалу, али заједно, ови голови и акције су све више у супротности једни са другима. Бајденов балансирање ће на крају постати неодрживо.
С друге стране једначине, стратешки положај Украјине постаје све несигурнији. Због несташице оружја и муниције, Украјина је била принуђена да се одрекне територије на фронту, док је Русија остварила највећи успех од јула 2022. године и верује се да се спрема за летњу офанзиву.У међувремену, Украјина крвари. Иако се процене увелико разликују, све оне наводе број убијених Украјинаца у десетинама хиљада. Ове бројке су посебно значајне с обзиром на мањи број становника Украјине у поређењу са Русијом. У ствари, Украјина је недавно морала да снизи старосну границу за регрутацију са 27 на 25 година како би попунила своје редове.
Ситуација изазива растући талас суморних процена високих безбедносних званичника. Унутрашње процене Беле куће биле су још мрачније. Чак је и обично оптимистични украјински председник Володимир Зеленски предвидео да ће Украјина „изгубити рат“ без додатне америчке подршке.
Tako je bilo i pre rata u Ukrajini. Pritiskali su Ruse malo po malo dok ih nisu doveli do ćoška. E sada im je đavo kriv.
Ako nisu od toga naučili lekciju, onda neka samo nastave da testiraju rusku strpljivost.
Šta drugo da se kaže, da je zapad hteo istinski mir za Ukrajinu, oni ne bi obustavili onakve pregovore što bi Ukrajini vratili i teritorije i mir pod nebom.