Финско ратно ваздухопловство (Илмавоимат) саопштило је да се борбени авион Ф/А-18 Хорнет срушио данас у близини аеродрома Рованијеми, око 11.00 часова по локалном времену.
Према првим информацијама, авион се срушио на територији аеродрома пилот се успешно катапултирао и пронађен је али је његово здравствено стање за сада непознато
Узроци несреће још увек нису утврђени, а истрага је у току. Ово је први озбиљни инцидент са финским Ф/А-18 авионима у 2025. години.
Историја употребе Ф/А-18 у Финској
Финска је увела Ф/А-18 Хорнет у своје ваздухопловство током друге половине 1990-их као замену за застареле авионе типа Сааб Дракен и МиГ-21. Укупно је набављено 64 летелице — 57 једноседа Ф-18Ц и 7 двоседа Ф-18Д.
Овај модел је прилагођен специфичним потребама финске одбране, са посебним модификацијама за деловање у арктичким условима. Током више од две деценије службе, Хорнет је представљао стуб ваздушне одбране и редовно учествовао у међународним вежбама са НАТО снагама, иако Финска до недавно није била чланица Алијансе.
Међутим, након одлуке о модернизацији ваздухопловства, финска влада је 2021. године потписала уговор о куповини 64 авиона Ф-35А Лигхтнинг ИИ, који ће постепено заменити Хорнет флоту од 2026. године.
Еванцхе … јос један УСРА канта “пала” … не у Бл. Истоку , вец овај пут у Финландији. :о)))) Цини ми се да су УСРА авионима уградили неке софтwере да уместо да полетују & лете, изврсе ронилацке радње. Али овај у Финландији попио мало висе Финске вотке … и цоек побрко изгледа географски земљопис … и ето ти … ресио да заврси ко кртица. :о)))))
Када у Смедеревац ставиш софтвер, добијеш Ф/А 18 😂😂😂 За ове америчке канте не треба ПВО, оне падају са е 😂😂😂😂