U utorak je došlo do novog incidenta, čime je ukupan broj potpuno uništenih F-35 nakon letačkih nezgoda porastao na dvanaest.
Lovac F-35A Lightning II američkog ratnog vazduhoplovstva pretrpeo je „kvar u letu” u utorak popodne na bazi Eielson AFB na Aljasci, primoravši pilota da se katapultira. Prema zvaničnom saopštenju, Lightning II se srušio neposredno pre 13 časova po lokalnom vremenu (17 časova EST), „unutar ograđenog prostora” baze.
Pilot je prošao bez povreda, ali je prevezen u vojnu bolnicu Bassett radi daljih pregleda.
„Naši ljudi su naš najvažniji resurs, i posvećeni smo njihovoj bezbednosti”, izjavio je pukovnik Pol Taunsend, komandant 354. lovačkog krila. „Mogu da uverim javnost da će američko ratno vazduhoplovstvo sprovesti detaljnu istragu kako bi se minimizirale šanse za ovakve incidente u budućnosti.”
Baza je takođe upozorila lokalno stanovništvo da se ne zaustavlja u blizini, jer bi to moglo ometati operaciju spasavanja. Napomenuto je i da savezni zakon zabranjuje fotografisanje duž puta Richardson Highway, koji se prostire uz bazu. Uprkos tome, snimak pada aviona proširio se društvenim mrežama. Na njemu se vidi kako se pilot spušta padobranom, dok je peta generacija stelt lovca imala izvučen stajni trap pre nego što je udarila u zemlju i eksplodirala.
Nije prvi incident
Uzrok nesreće je pod istragom, ali ovo je samo poslednji u nizu incidenata koji uključuju Lightning II. U maju prošle godine, F-35B—varijanta aviona sa kratkim poletanjem i vertikalnim sletanjem (STOVL) u okviru Joint Strike Fighter programa—srušio se u blizini Albukerkija, u Novom Meksiku, tokom leta između Fort Worth-a i baze Edwards AFB. Avion vredan 135 miliona dolara je uništen, ali je pilot preživeo.
Ti incidenti su usledili nakon nesreće iz 2023. godine, kada se F-35B američkog marinskog korpusa srušio u ruralnom području Južne Karoline. U junu 2024. godine, jedan japanski F-35 bio je prinuđen da izvrši prinudno sletanje na komercijalni aerodrom.
Prošlogodišnja nesreća u Novom Meksiku bila je 30. pad F-35 u istoriji programa i dodatno je podstakla zabrinutost oko troškova i održavanja aviona. S obzirom na utorašnji incident, sada je ukupno 12 F-35 potpuno uništeno usled letačkih kvarova. Preostali avioni su vraćeni u operativnu službu ili su, u pojedinim slučajevima, uspešno renovirani za obuku mehaničara i tehničkog osoblja.
Vlada SAD je nakon nesreće u Južnoj Karolini upozorila da kašnjenja u održavanju nastavljaju da predstavljaju problem. Prema podacima Kancelarije za vladinu odgovornost (GAO), F-35 ima raspoloživost od samo 55%, dok je cilj programa da taj procenat bude između 85 i 90%. Veliki deo ukupnih troškova odnosi se upravo na održavanje i operacije ovih aviona.
F-35 i baza Eielson
Prema izveštaju Anchorage Daily News-a, u bazi Eielson stacionirana su 54 F-35A aviona—varijanta sa klasičnim poletanjem i sletanjem koju koristi američko ratno vazduhoplovstvo. Baza se nalazi oko 40 kilometara jugoistočno od Fairbanks-a i izabrana je za novi dom ovih aviona 2016. godine. Prvi F-35A stigli su u aprilu 2020, dok je poslednja serija pete generacije stelt lovaca raspoređena u aprilu 2022.
Istraga o utorašnjem padu je u toku, a novi detalji će biti objavljeni kada postanu dostupni.
Ni njihovi saveznici ne bi ih kupovali da nisu pod pritiskom, ucenama i pretnjama od strane amerike.
Leteća cigla.