ДО 200 РАФАЛА МОГЛО БИ ДА ЗАМЕНИ САУДИЈСКЕ ЛОВЦЕ Ф-15Ц/Д ИГЛ

Звучи невероватно и помало неочекивано у позадини дугогодишњих односа с америчком администрацијом, која је готово увек без проблема давала дозволу Ријаду да купи системе наоружања америчке производње.

Данас је, међутим, „више него икад име Дасо Евијејшн Рафал Ф4 свима на уснама када се говори о случају Краљевских саудијских ваздухопловних снага“. Ово пише француска специјализована ваздухопловна публикација Avions Legendaires.

Француски новинари преносе чињеницу која је постала очигледна последњих недеља – председник републике Емануел Макрон и министар одбране Себастијен Лекорн играју улогу трговинских представника у склапању таквог посла. Дипломатија на високом нивоу је последњих година постала саставни део процеса трговине технологијом оружја.

ПРОМЕНА ДУВАЊА ВЕТРОВА

Не само у Француској, већ су многи приметили и појачану париску дипломатију и покушаје Француске да закључи „посао века“. Међутим, ради се о договору између 100 и 200 ловаца Дасо Евијејшн Рафал Ф4. Према француским новинарима, али и према азијским медијима, француски ловци би могли да замене 83 стара Саудијска ловца Мекдонел Даглас Ф-15Ц/Д Игл.

Растуће интересовање Ријада за француске борбене авионе могло би да најави суштинску промену у одбрамбеној стратегији блискоисточне краљевине – могуће неповерење према досадашњем добављачу борбених авиона ако се EurAsian Times тачно схвати. У оквиру своје претпоставке, одлука краљевства да одступи од традиције вероватно ће утицати на добро успостављено пријатељство између два дугогодишња савезника. Порекло таквог напрезања може се пратити у чињеници да су САД главни добављач наоружања Саудијске Арабије, према постулацијама аутора тог листа.

Међутим, ту ни Немачка као и Велика Британија нису седели скрштених руку и не само они. Али неспоразуми на релацији Лондон-Берлин били су очигледни. У дрском исказивању неслагања, Антон Хофрајтер, лидер немачке Зелене партије, отворено је довео у питање одлуке које је донела Шолцова администрација. Његове опаске, потресне и директне садржине:  „Не можемо да ускратимо Украјини оружје док истовремено снабдевамо диктатуре и аутократије напредним оружјем“, ипак . су негативно одјекнуле у Ријаду.

Француска публикација Avions Legendaires, поново је писала о дискретном договору. Према речима француских новинара, „Средином јула постало је јасно да је немачка влада коначно осујетила продају четрдесет осам борбених авиона Јурофајтер Тајфун Транш 4, чиме је изазвала гнев Уједињеног Краљевства”.

Овим је Рафал добио озбиљну прилику, да замени старе и ислужене саудијске орлове.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *