Zvuči neverovatno i pomalo neočekivano u pozadini dugogodišnjih odnosa s američkom administracijom, koja je gotovo uvek bez problema davala dozvolu Rijadu da kupi sisteme naoružanja američke proizvodnje.
Danas je, međutim, „više nego ikad ime Daso Evijejšn Rafal F4 svima na usnama kada se govori o slučaju Kraljevskih saudijskih vazduhoplovnih snaga“. Ovo piše francuska specijalizovana vazduhoplovna publikacija Avions Legendaires.Francuski novinari prenose činjenicu koja je postala očigledna poslednjih nedelja – predsednik republike Emanuel Makron i ministar odbrane Sebastijen Lekorn igraju ulogu trgovinskih predstavnika u sklapanju takvog posla. Diplomatija na visokom nivou je poslednjih godina postala sastavni deo procesa trgovine tehnologijom oružja.
PROMENA DUVANJA VETROVA
Ne samo u Francuskoj, već su mnogi primetili i pojačanu parisku diplomatiju i pokušaje Francuske da zaključi „posao veka“. Međutim, radi se o dogovoru između 100 i 200 lovaca Daso Evijejšn Rafal F4. Prema francuskim novinarima, ali i prema azijskim medijima, francuski lovci bi mogli da zamene 83 stara Saudijska lovca Mekdonel Daglas F-15C/D Igl.
Rastuće interesovanje Rijada za francuske borbene avione moglo bi da najavi suštinsku promenu u odbrambenoj strategiji bliskoistočne kraljevine – moguće nepoverenje prema dosadašnjem dobavljaču borbenih aviona ako se EurAsian Times tačno shvati. U okviru svoje pretpostavke, odluka kraljevstva da odstupi od tradicije verovatno će uticati na dobro uspostavljeno prijateljstvo između dva dugogodišnja saveznika. Poreklo takvog naprezanja može se pratiti u činjenici da su SAD glavni dobavljač naoružanja Saudijske Arabije, prema postulacijama autora tog lista.
Međutim, tu ni Nemačka kao i Velika Britanija nisu sedeli skrštenih ruku i ne samo oni. Ali nesporazumi na relaciji London-Berlin bili su očigledni. U drskom iskazivanju neslaganja, Anton Hofrajter, lider nemačke Zelene partije, otvoreno je doveo u pitanje odluke koje je donela Šolcova administracija. Njegove opaske, potresne i direktne sadržine: „Ne možemo da uskratimo Ukrajini oružje dok istovremeno snabdevamo diktature i autokratije naprednim oružjem“, ipak . su negativno odjeknule u Rijadu.
Francuska publikacija Avions Legendaires, ponovo je pisala o diskretnom dogovoru. Prema rečima francuskih novinara, „Sredinom jula postalo je jasno da je nemačka vlada konačno osujetila prodaju četrdeset osam borbenih aviona Jurofajter Tajfun Tranš 4, čime je izazvala gnev Ujedinjenog Kraljevstva”.
Ovim je Rafal dobio ozbiljnu priliku, da zameni stare i islužene saudijske orlove.