Пад војне моћи западноевропских земаља који је уследио после краја Хладног рата настављен је и у 21 веку. Ту Велика Британија није била такође изузетак, а највише се управо и осетио у Уједињеном Краљевству.
Број војника је смањен и даље се смањује, као и број тенкова, борбених возила, бродова, подморница… Британија је изгубила статус супервелесиле која је спремна да се ангажује свету. Иако има доста велики војни буџет у односу на остале чланице НАТО осим САД, Немачке, Канаде, у својим војним капацитетима битно заустаје за осталим земљама.
Најбројнији род британских оружаних снага је и даље копнена војска, која је од 1957 професионална и располаже са активном и пасивном резервом. Стуб војске су 1. оклопна и 3. механизована дивизија. прва има две бригаде, а трећа три. Ту је још и осам самосталних бригада. Главна ударна песница копнене војске су и даље тенкови Челинџер 2, борбена возила Вориор, док је БВП Ајакс упркос најавама и даље мисаона именица. Онсновну кичму британске артиљерије чине самоходне хаубице АС-90 калибра 155 мм, као и самоходни вишецевни лансери ракета МЛРС М-270. Кичму ПВО заштите чине ракетни системи Рапиер и Старстрик. Кичма противоклопне борбе је на борбеним хеликоптерима АХ-64 Апач.
Л85А 2 калибра 5,56 мм је и даље основна пушка британског војника, не баш сајане поузданости. Ту су још минобацачи Л123А2, пушкомитраљези ФН Миними и Л7А2 верзија митрањеза ФН МАГ
Други по величини важан род је британска авијација или РАФ, где је у току смена старих летелица. Јуришници и извиђачи Торнадо ИДС су и верзије ГР 4 су пензионисане, то се полако ради и са Тајфунима , у питању су борбени авиони Ф-35. Ф-35 у верзијама А и Б заменио је авионе Торнадо, полако ће и Јурофајтере, а верзија Б иначе рађена за морнарицу авион Си Херијер.
Велика Британија више нема стратешких бомбардера, а за обуку се користе турбоелисни супертукано и касније млазни БАЕ Хавк. Британски РАФ и даље користи летеће радарске станице Е-3, затим РЦ-135 за електронско извиђање, док је транспортна флота сада углавном састављена од транспортних авиона Ц-17 Глобмастер, нешто Ц-130, а од транспортних хеликоптера ту су Чинук, Пума и Мењрлин. Велика Британија у свом саставу има и беспилотне летелице МQ- 9
С друге стране најслабији, али и најпрестижнији вид је ратна морнарица. Овај вид британских оружаних снага поднео је до сад највећи број резова како у пловилима, тако и у људству. Од некадашња четири остали су на смао једном носачу “Краљица Елизабета”. Од два само је једна у употреби од истоимене класе. Кључ површинске флоте су разарачи типа 45 класа Даринг, фрегате Тип 26 познате и као Global Combat Ship.
Подморничку флоту чине искључиво нуклеарне подморнице, док дизел-електричних подморница одавно нема у оперативној употреби. Кичму подморничарске флоте чине подморнице Естут.
Велика Британија је такође и нукеларна сила што је упркос томе што има знатно ослабљену војску даје статус суперсиле.Велика Британија данас не поседује нуклеарно наоружање које се лансираи з ракета са копна или авионских бомби. Нуклеарна моћ посји једино у морнарици, односно на подморницама. Нукеларне подморнице су носачи интерконтинеталних балистичких ракета Тридент.
Када се погледа војна моћ Британске војске у погледу војне опреме сва три вида указује на то према британским војним аналитичарима да војска Уједињеног Краљевства има војну опрему која је свртава у ред најмоћнијих војски, али оно што омета у великом делу војну моћ су количине и резервни делови. Постоје и празнине, а то су пре свега у новим борбеним возилима пешадије Ајакс.