Velika Britanija imala je od kada je doživela kolonijalnu ekspanziju prilagodljivu vojsku koja se menjala u zavisnosti od vremena i okolnosti. Iz oba rata Vojska je izašla kao pobednica, a onda usledio je niz transformacija koje su dovele do toga da je u oklnostima prvo velikog Evropskog rata kada je Rusija napala Ukrajinu, vojska na ostrvu kao je utvrđeno nema kapacitet za odbranu.
Pad vojne moći zapadnoevropskih zemalja koji je usledio posle kraja Hladnog rata nastavljen je i u 21 veku. Tu Velika Britanija nije bila takođe izuzetak, a najviše se upravo i osetio u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Broj vojnika je smanjen i dalje se smanjuje, kao i broj tenkova, borbenih vozila, brodova, podmornica… Britanija je izgubila status supervelesile koja je spremna da se angažuje svetu. Iako ima dosta veliki vojni budžet u odnosu na ostale članice NATO osim SAD, Nemačke, Kanade, u svojim vojnim kapacitetima bitno zaustaje za ostalim zemljama.
Najbrojniji rod britanskih oružanih snaga je i dalje kopnena vojska, koja je od 1957 profesionalna i raspolaže sa aktivnom i pasivnom rezervom. Stub vojske su 1. oklopna i 3. mehanizovana divizija. prva ima dve brigade, a treća tri. Tu je još i osam samostalnih brigada. Glavna udarna pesnica kopnene vojske su i dalje tenkovi Čelindžer 2, borbena vozila Vorior, dok je BVP Ajaks uprkos najavama i dalje misaona imenica. Onsnovnu kičmu britanske artiljerije čine samohodne haubice AS-90 kalibra 155 mm, kao i samohodni višecevni lanseri raketa MLRS M-270. Kičmu PVO zaštite čine raketni sistemi Rapier i Starstrik. Kičma protivoklopne borbe je na borbenim helikopterima AH-64 Apač.
L85A 2 kalibra 5,56 mm je i dalje osnovna puška britanskog vojnika, ne baš sajane pouzdanosti. Tu su još minobacači L123A2, puškomitraljezi FN Minimi i L7A2 verzija mitranjeza FN MAG
Drugi po veličini važan rod je britanska avijacija ili RAF, gde je u toku smena starih letelica. Jurišnici i izviđači Tornado IDS su i verzije GR 4 su penzionisane, to se polako radi i sa Tajfunima , u pitanju su borbeni avioni F-35. F-35 u verzijama A i B zamenio je avione Tornado, polako će i Jurofajtere, a verzija B inače rađena za mornaricu avion Si Herijer.
Velika Britanija više nema strateških bombardera, a za obuku se koriste turboelisni supertukano i kasnije mlazni BAE Havk. Britanski RAF i dalje koristi leteće radarske stanice E-3, zatim RC-135 za elektronsko izviđanje, dok je transportna flota sada uglavnom sastavljena od transportnih aviona C-17 Globmaster, nešto C-130, a od transportnih helikoptera tu su Činuk, Puma i Menjrlin. Velika Britanija u svom sastavu ima i bespilotne letelice MQ- 9
S druge strane najslabiji, ali i najprestižniji vid je ratna mornarica. Ovaj vid britanskih oružanih snaga podneo je do sad najveći broj rezova kako u plovilima, tako i u ljudstvu. Od nekadašnja četiri ostali su na smao jednom nosaču “Kraljica Elizabeta”. Od dva samo je jedna u upotrebi od istoimene klase. Ključ površinske flote su razarači tipa 45 klasa Daring, fregate Tip 26 poznate i kao Global Combat Ship.
Podmorničku flotu čine isključivo nuklearne podmornice, dok dizel-električnih podmornica odavno nema u operativnoj upotrebi. Kičmu podmorničarske flote čine podmornice Estut.
Kada se pogleda vojna moć Britanske vojske u pogledu vojne opreme sva tri vida ukazuje na to prema britanskim vojnim analitičarima da vojska Ujedinjenog Kraljevstva ima vojnu opremu koja je svrtava u red najmoćnijih vojski, ali ono što ometa u velikom delu vojnu moć su količine i rezervni delovi. Postoje i praznine, a to su pre svega u novim borbenim vozilima pešadije Ajaks.