Обавештајна агенција министарства одбране САД (DIA -Defence inteligence agency) саопштила је да “нема разглога да сумња” у тврдњу руског председника Владимира Путина да је прва серија тактичког нуклеарног оружја премештена у Белорусију, изјавили су званичници те агенције у петак, објавио је CNN.
Ово је како наводи овај амерички медији речено малој групи новинара, да аналитичари те обавештајне агенције „немају разлога да сумњају“ у Путинове тврдње, као ни да сумњају „да су имали извесног успеха“ у преносу оружја.
Званичници не желе да открију зашто у то верују. Они су признали да је америчкој обавештајној заједници тешко да прати оружје, чак и путем сателитских снимака, наводи CNN.
Високи званичници ДИА рекли су да не верују да би Лукашенко имао било какву контролу над арсеналом. Највероватније би га у потпуности контролисала Русија, рекли су званичници.
Званичници ДИА су такође рекли да не верују да би премештање нуклеарног оружја у Белорусију променило глобални нуклеарни пејзаж или повећало ризик од нуклеарног инцидента, јер би оно било у складишту, а не напред распоређено, и под контролом руских снага.
Амерички и западни званичници рекли су за Си-Ен-Ен раније овог месеца да се не чини да је Белорусија завршила надоградњу неопходних складишта за смештај тактичког нуклеарног оружја и да доступни сателитски снимци не показују никакве знаке врсте припрема и безбедности који би били стандардни у руском нуклеарном постројењу. Други извори су, међутим, рекли за CNN да у Белорусији постоје различити објекти који датирају још из совјетске ере, у којима би се могло наћи неко од оружја.
Портпарол Стејт департмента Метју Милер је на сличан начин одбио да одговори на питања раније овог месеца о томе где се заправо налази оружје, али је рекао да САД очекују да ће Русија „подржати“ своје обавезе о неширењу.
„Рећи ћу да настављамо да активно пратимо извештаје о руско-белоруском аранжману како бисмо осигурали да Русија задржи контролу над својим оружјем у случају било каквог распоређивања у Белорусији и да поштује своје обавезе према Уговору о неширењу нуклеарног оружја“, рекао је он на брифингу 11. јула.
Путин је прошлог месеца на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу рекао да су „прве [руске] нуклеарне бојеве главе испоручене на територију Белорусије“, додајући да су тамо постављене ради „одвраћања“.
Русија има око 4.477 распоређених и резервних нуклеарних бојевих глава, укључујући око 1.900 тактичког нуклеарног оружја, наводи Федерација америчких научника ФАС. Није јасно колики део тог арсенала Путин намерава да пресели, а амерички и западни званичници нису јавно потврдили да је било какво оружје пребачено у Белорусију.