AMERIČKA MORNARICA POSETILA SVOJU BIVŠU BAZU U VIJETNAMSKOM STRATEŠKOM ZALIVU KAM RAN

Najstariji operativni brod američke mornarice posećuje vijetnamski zaliv Kam Ran, strateški plovni put u Južnom kineskom moru koji je podstakao interesovanje vojnih sila od Rusije do Kine.

Vodeći brod USS Blue Ridge, pored kutera američke obalske straže Waesche, biće u poseti od ponedeljka do petka bivšoj američkoj pomorskoj i vazduhoplovnoj baza iz perioda Vijetnamskog rata, koja je po završetku rata bila i baza za Sovjetski Savez i Rusiju do 2002. godine, kada je Hanoj prestao da ima strane snage na svojoj teritoriji.

Prema javno dostupnim informacijama, američka plovila su prethodno bila u poseti pristaništu u zalivu Kam Ran 2016. i 2017. godine.

Vijetnam je oprezan u pogledu toga koji ratni brodovi uplovljavaju u Kam Ran, koji je takođe bio domaćin prijateljskih poseta kineskih, japanskih i australijskih brodova. Vijetnam je jedina zemlja koja je ugostila predsednike Rusije, SAD i Kine u protekloj godini — vodi politiku protiv stranih baza i saveza. Ali stranci se pitaju koliko će ta politika ostati čvrsta.

SAD ne mogu ponovo da otvore bazu Kam Ran, ali bi trebalo da „priđu što bliže baziranju“ jer bi to signaliziralo Pekingu da Vašington neće biti samo pasivni posmatrač napora Kine da zastraši svoje manje susede“, rekao je bivši američki podsekretar odbrane Dov Zakhejm je napisao u The Hill 2020, godine. On je ovo nazvao „najboljim dubokovodnim skloništem u celoj jugoistočnoj Aziji“.

SAD podržavaju Vijetnam, koji se bori sa Kinom za vlasništvo nad ostrvima u Južnom kineskom moru. Kam Ran, od kojih su neki pretvoreni u all-inclusive odmarališta na plaži, bliži je ostrvima od bilo koje američke baze.

Sedma flota je najveća unapredno raspoređena numerisana flota američke mornarice i rutinski komunicira i operiše sa saveznicima i partnerima kako bi očuvala slobodan i otvoren Indo-Pacifik“, navodi se u saopštenju mornarice o floti koja se sada nalazi u Kam Ranu.

Ruski predsednik Vladimir Putin prošlog meseca je imao retku državnu posetu usred rata u Ukrajini, odletevši u Hanoj uprkos nalogu Međunarodnog krivičnog suda za njegovo hapšenje. Pola godine ranije, njegova mornarica je uplovila u Kam Ran.

Više od dve decenije, (Kam Ran) je verno i istinski služio kao tačka logističke podrške za” rusku mornaricu”, citirala je državna novinska agencija Tass tadašnjeg ruskog generalnog konzula u Ho Ši Minu Timura Sadikova. „Ovde su uspostavljene tradicije bratstva i prijateljstva između naroda Sovjetskog Saveza i Vijetnama”.

Ruski (ujedno i beloruski, srps i ukrajinski) spoljnopolitički analitičar Nikola Miković rekao je za Nikkei Asia da SAD prate takav razvoj događaja.

Vašington će verovatno zatvoriti oči pred rastućim rusko-vijetnamskim trgovinskim bilansom, iako će gotovo sigurno izvršiti pritisak na Hanoj da ne dozvoli Rusiji da se vrati u zaliv Kam Ran“, rekao je on.

SAD kažu da šalju više brodova od nadogradnje odnosa sa Vijetnamom u septembru, kada ga je posetio predsednik Džo Bajden. Pre godinu dana, nosač aviona USS Ronald Reagan je uplovio u luku Da Nang, u centralnom Vijetnamu. U sklopu pojačanih veza, Vašington je takođe donirao Hanoju tri kutera obalske straže.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *