АМЕРИЧКА МОРНАРИЦА ПОСЕТИЛА СВОЈУ БИВШУ БАЗУ У ВИЈЕТНАМСКОМ СТРАТЕШКОМ ЗАЛИВУ КАМ РАН

Најстарији оперативни брод америчке морнарице посећује вијетнамски залив Кам Ран, стратешки пловни пут у Јужном кинеском мору који је подстакао интересовање војних сила од Русије до Кине.

Водећи брод USS Blue Ridge, поред кутера америчке обалске страже Waesche, биће у посети од понедељка до петка бившој америчкој поморској и ваздухопловној база из периода Вијетнамског рата, која је по завршетку рата била и база за Совјетски Савез и Русију до 2002. године, када је Ханој престао да има стране снаге на својој територији.

Према јавно доступним информацијама, америчка пловила су претходно била у посети пристаништу у заливу Кам Ран 2016. и 2017. године.

Вијетнам је опрезан у погледу тога који ратни бродови упловљавају у Кам Ран, који је такође био домаћин пријатељских посета кинеских, јапанских и аустралијских бродова. Вијетнам је једина земља која је угостила председнике Русије, САД и Кине у протеклој години — води политику против страних база и савеза. Али странци се питају колико ће та политика остати чврста.

САД не могу поново да отворе базу Кам Ран, али би требало да „приђу што ближе базирању“ јер би то сигнализирало Пекингу да Вашингтон неће бити само пасивни посматрач напора Кине да застраши своје мање суседе“, рекао је бивши амерички подсекретар одбране Дов Закхејм је написао у The Hill 2020, године. Он је ово назвао „најбољим дубоководним склоништем у целој југоисточној Азији“.

САД подржавају Вијетнам, који се бори са Кином за власништво над острвима у Јужном кинеском мору. Кам Ран, од којих су неки претворени у all-inclusive одмаралишта на плажи, ближи је острвима од било које америчке базе.

Седма флота је највећа унапредно распоређена нумерисана флота америчке морнарице и рутински комуницира и оперише са савезницима и партнерима како би очувала слободан и отворен Индо-Пацифик“, наводи се у саопштењу морнарице о флоти која се сада налази у Кам Рану.

Руски председник Владимир Путин прошлог месеца је имао ретку државну посету усред рата у Украјини, одлетевши у Ханој упркос налогу Међународног кривичног суда за његово хапшење. Пола године раније, његова морнарица је упловила у Кам Ран.

Више од две деценије, (Кам Ран) је верно и истински служио као тачка логистичке подршке за” руску морнарицу”, цитирала је државна новинска агенција Тасс тадашњег руског генералног конзула у Хо Ши Мину Тимура Садикова. „Овде су успостављене традиције братства и пријатељства између народа Совјетског Савеза и Вијетнама”.

Руски (уједно и белоруски, српс и украјински) спољнополитички аналитичар Никола Миковић рекао је за Nikkei Asia да САД прате такав развој догађаја.

Вашингтон ће вероватно затворити очи пред растућим руско-вијетнамским трговинским билансом, иако ће готово сигурно извршити притисак на Ханој да не дозволи Русији да се врати у залив Кам Ран“, рекао је он.

САД кажу да шаљу више бродова од надоградње односа са Вијетнамом у септембру, када га је посетио председник Џо Бајден. Пре годину дана, носач авиона USS Ronald Reagan је упловио у луку Да Нанг, у централном Вијетнаму. У склопу појачаних веза, Вашингтон је такође донирао Ханоју три кутера обалске страже.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *