SEAL Тим 6 aмеричкe морнарицe, сада позната као DEVGRU, једна је од најелитнијих и најпознатијих јединица за специјалне операције у САД.
Шта треба да знате:
- Првобитно основан 1980. године након неуспеле операције „Орлова канџа“, тим је под вођством командира Ричарда „Демо Дик“ Марчинка изградио темеље за ненадмашну противтерористичку јединицу. Данас DEVGRU укључује више специјализованих ескадрона фокусираних на борбу против тероризма, блиску заштиту и извиђачке мисије.
- Познате операције укључују убиство Осаме бин Ладена и спасавање талаца
- Опремљен најсавременијим наоружањем, DEVGRU је изградио углед једне од најефикаснијих формација у специјалним операцијама широм света.
Оснивање SEAL Тима 6
SEAL Тим 6 је званично основан у новембру 1980. године, у завршним данима председничког мандата Џимија Картера, након неуспеле операције „Орлова канџа“, покушаја спасавања америчких талаца у Ирану. Оснивач и први командант био је командир Ричард „Демо Дик“ Марчинко, који је био изузетно контроверзна фигура, чак и у свету неконвенционалног ратовања.
У својој аутобиографији „Ратник одметник“, Марчинко је написао:
„Америчка морнарица ми је наложила да дизајнирам, изградим, опремим, обучим и водим најтајнију противтерористичку јединицу на свету – SEAL Тим 6. Адмирал Томас Хејворд, начелник морнаричких операција, лично ми је дао налог: ‘Дик, не смеш да подбациш.’ Трудили смо се више него икада, чекајући прилику да докажемо да можемо ефикасно да се боримо против терориста.“
Под његовим вођством, SEAL Тим 6 имао је буџет за муницију већи од буџета целе маринске пешадије. Међутим, Марчинков неконвенционални приступ довео је до његове оптужбе за заверу и осуде на 21 месец затвора.
Од SEAL Тима 6 до DEVGRU
1987. године SEAL Тим 6 је расформиран, али је његова улога настављена у оквиру DEVGRU. Иако под новим именом, јединица је задржала исти дух и оперативне процедуре.Обука и регрутовање
Приступ DEVGRU-у је ограничен само на искусне припаднике SEAL јединица који успешно прођу строгу селекцију познату као „Зелена врата“. Овај процес подразумева физичке и психолошке тестове који симулирају услове у којима ће оператери радити.
Критике и изазови
Иако је DEVGRU извео низ успешних мисија, јединица је такође била предмет контроверзи. Одлуке о буџету, транспарентности и ефикасности операција често су под лупом јавности и стручњака. Операције високог ризика понекад носе политичке и стратешке последице које могу имати дугорочни утицај на међународне односе.
Структура и мисије DEVGRU
Данас DEVGRU функционише кроз неколико специјализованих ескадрона:
- Четири ударна ескадрона (Плави, Црвени, Златни, Сребрни)
- Обавештајни ескадрон (Црни)
- Ескадрон за подршку (Сиви)
Ударни ескадрони се баве директним акцијама као што су уклањање терористичких претњи и спасавање талаца, док су извиђачки ескадрони фокусирани су на прикупљање обавештајних података. Са друге стране, ескадрони за подршку осигуравају логистику и мобилност током мисија.
Главне мисије:
- Борба против тероризма (CT), посебно поморски контратероризам
- Блиска заштита
- Специјално извиђање
Познате операције:
- Убиство Осаме бин Ладена 2011. године
- Спасавање америчке хуманитарке Џесике Бјукенан у Сомалији 2012.
- Спасавање америчког доктора Дилипа Џозефа у Авганистану 2012.
Наоружање DEVGRU
- Пиштољи:
- Heckler & Koch HK45
- SIG Sauer P226
- Glock 19
- Карабини:
- Heckler & Koch HK416 (коришћен у операцији против бин Ладена)
- Colt Mk 18 CQBR
- Снајперске пушке:
- McMillan TAC-338
- Barrett M107A1