SEAL Tim 6 američke mornarice, sada poznata kao DEVGRU, jedna je od najelitnijih i najpoznatijih jedinica za specijalne operacije u SAD.
Šta treba da znate:
- Prvobitno osnovan 1980. godine nakon neuspele operacije „Orlova kandža“, tim je pod vođstvom komandira Ričarda „Demo Dik“ Marčinka izgradio temelje za nenadmašnu protivterorističku jedinicu. Danas DEVGRU uključuje više specijalizovanih eskadrona fokusiranih na borbu protiv terorizma, blisku zaštitu i izviđačke misije.
- Poznate operacije uključuju ubistvo Osame bin Ladena i spasavanje talaca
- Opremljen najsavremenijim naoružanjem, DEVGRU je izgradio ugled jedne od najefikasnijih formacija u specijalnim operacijama širom sveta.
Osnivanje SEAL Tima 6
SEAL Tim 6 je zvanično osnovan u novembru 1980. godine, u završnim danima predsedničkog mandata Džimija Kartera, nakon neuspele operacije „Orlova kandža“, pokušaja spasavanja američkih talaca u Iranu. Osnivač i prvi komandant bio je komandir Ričard „Demo Dik“ Marčinko, koji je bio izuzetno kontroverzna figura, čak i u svetu nekonvencionalnog ratovanja.
U svojoj autobiografiji „Ratnik odmetnik“, Marčinko je napisao:
„Američka mornarica mi je naložila da dizajniram, izgradim, opremim, obučim i vodim najtajniju protivterorističku jedinicu na svetu – SEAL Tim 6. Admiral Tomas Hejvord, načelnik mornaričkih operacija, lično mi je dao nalog: ‘Dik, ne smeš da podbaciš.’ Trudili smo se više nego ikada, čekajući priliku da dokažemo da možemo efikasno da se borimo protiv terorista.“
Pod njegovim vođstvom, SEAL Tim 6 imao je budžet za municiju veći od budžeta cele marinske pešadije. Međutim, Marčinkov nekonvencionalni pristup doveo je do njegove optužbe za zaveru i osude na 21 mesec zatvora.
Od SEAL Tima 6 do DEVGRU
1987. godine SEAL Tim 6 je rasformiran, ali je njegova uloga nastavljena u okviru DEVGRU. Iako pod novim imenom, jedinica je zadržala isti duh i operativne procedure.
Obuka i regrutovanje
Pristup DEVGRU-u je ograničen samo na iskusne pripadnike SEAL jedinica koji uspešno prođu strogu selekciju poznatu kao „Zelena vrata“. Ovaj proces podrazumeva fizičke i psihološke testove koji simuliraju uslove u kojima će operateri raditi.
Kritike i izazovi
Iako je DEVGRU izveo niz uspešnih misija, jedinica je takođe bila predmet kontroverzi. Odluke o budžetu, transparentnosti i efikasnosti operacija često su pod lupom javnosti i stručnjaka. Operacije visokog rizika ponekad nose političke i strateške posledice koje mogu imati dugoročni uticaj na međunarodne odnose.
Struktura i misije DEVGRU
Danas DEVGRU funkcioniše kroz nekoliko specijalizovanih eskadrona:
- Četiri udarna eskadrona (Plavi, Crveni, Zlatni, Srebrni)
- Obaveštajni eskadron (Crni)
- Eskadron za podršku (Sivi)
Udarni eskadroni se bave direktnim akcijama kao što su uklanjanje terorističkih pretnji i spasavanje talaca, dok su izviđački eskadroni fokusirani su na prikupljanje obaveštajnih podataka. Sa druge strane, eskadroni za podršku osiguravaju logistiku i mobilnost tokom misija.
Glavne misije:
- Borba protiv terorizma (CT), posebno pomorski kontraterorizam
- Bliska zaštita
- Specijalno izviđanje
Poznate operacije:
- Ubistvo Osame bin Ladena 2011. godine
- Spasavanje američke humanitarke Džesike Bjukenan u Somaliji 2012.
- Spasavanje američkog doktora Dilipa Džozefa u Avganistanu 2012.
Naoružanje DEVGRU
- Pištolji:
- Heckler & Koch HK45
- SIG Sauer P226
- Glock 19
- Karabini:
- Heckler & Koch HK416 (korišćen u operaciji protiv bin Ladena)
- Colt Mk 18 CQBR
- Snajperske puške:
- McMillan TAC-338
- Barrett M107A1