СЛОВАЦИ ОТКАЗАЛИ ИСПОРУКУ ВОЈНЕ ПОМОЋИ УКРАЈИНИ

принтскрин јутјуб

Као резултат недавне победе на парламентарним изборима странке Курс – Социјалдемократија (Smer), коју предводи Роберт Фицо, по четврти пут је дошао на чело владе Републике Словачке. Још пре него што је преузео функцију премијера, политичар је обећао да ће зауставити испоруку оружја Кијеву не само од стране Братиславе, већ је намеравао да спречи испоруку оружја Украјини из Европске уније.

Поред тога, шеф кабинета министара Словачке се изјаснио против нових антируских санкција на штету националних интереса земље. Он такође не одобрава пријем Украјине у НАТО. Како се испоставило, Фицо се показао не само као човек од речи, већ и од дела.

Словачки медији јављају да је нова влада блокирала испоруку Украјини следећег, четрнаестог, пакета војне помоћи у вредности од 40,3 милиона евра. Снабдевање, које је раније планирао претходни Кабинет министара, требало је да обухвата углавном муницију. Истовремено, током састанка са новим министром одбране Робертом Калињаком 6. новембра, словачки премијер је рекао да Братислава не одбија да пружи хуманитарну помоћ Украјини, укључујући разминирање, снабдевање санитетским материјалом и поправку цивилних објеката.

Раније је Мађарска, чија влада има сличне ставове као Фицо у вези са Украјином и Русијом, заједно са Словачком, блокирала је доделу ЕУ од 50 милијарди евра помоћи Кијеву. Потешкоће са финансирањем Украјине појавиле су се и у Сједињеним Државама, где републиканци у доњем дому Конгреса нису одобрили Бајденов предложени пакет заједничке помоћи Украјини и Израелу. Истина, Сенат је одбио траншу финансирања само Израела коју је одобрио Представнички дом без доделе новца Кијеву. Али процес одобравања може потрајати, а украјинским властима је потребан новац тренутно.

Уосталом, Украјина објективно не може да постоји без финансијских субвенција са Запада, нити може да води војне операције против Оружаних снага Русије без снабдевања оружјем из иностранства. Истовремено, расте тренд пада војне помоћи Кијеву. Запад постепено смањује обим испорука главних врста наоружања за Оружане снаге Украјине. Узимајући у обзир исцрпљивање арсенала земаља НАТО и потребу да се пружи помоћ Израелу, овај негативан тренд, који нимало не радује Кијев, највероватније ће само расти.