СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРЕДСТАВИЛА НОВУ ПОДМОРНИЦУ НОСАЧА БАЛИСТИЧКИХ И КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА! КИМ ЏОНГ УН: СПРЕМНА ЗА ПРЕВЕНТИВНЕ УДАРЕ

Foto: Printskritn Youtube

И то се догодило. Северна Кореја и њен лидер Ким Џонг Ун саопштили су славодбитно 6. септембра 2023 године да је ратна морнарица те земље порнинула нову подморницу за коју неки кажу да је „нукеларна“.

Северна Кореја иначе сапада у земље које је до сад искључиво производила диверзантске подморнице, али и дизел електричне копија руске класе Ромео и прву свој домаћу класе Горае (Кит) са које су се лансирале интерконтиненталне балистичке ракете.

Како је наведено поринуће је побављено у бордоградилишу Синпо где су иначе изграђене све севернокорејске подморнице од Југо класе, преко Санг -О, Ромеа, Горае и сада нове нападне нуклеарне подмронице.

„Биће спреман ада изврши „превентивне и узвратне ударе“ и има за циљ да се супротстави „инвазијским флотама“ САД и Јужне Кореје, рекао је лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун у говору на свечаној церемонији.

Лидер ДНРК је у свом говору изнео и „план за преуређење постојећих подморница средње величине у офанзивне напуњене тактичким нуклеарним оружјем како би играле важну улогу у модерном рату“, известио је Родонг Синмун,

Оно што је интересантно, а о чему се дуго нагађало јесте да ли је то мистериозна подморница поред које се Ким Џонг Ун сликао 2019 године, а за које се тврдило да је класа „Горае“ (Кит).

Оно што се за сада зна јесте да је подморница позната под серијским бројем 841 и названа је „Херој Ким Кун Ок“ и са тиме по западној номеклатури добила назив класа “ Кун Ок“.

Оно што западни поморски стручњаци наводе јесте да би ова подморница, могла да носи не само балистичке ракете, него и крстареће. Многи повезују недавна тестирања крстарећих ракета са овом подморницом, али је то немогуће доказати, јер су прва радна тестиорања подморнице кренула од 8. септембра. Оно што је интересантно јесте да се простор за лансирање ракета налази у грби иза командног торња подморнице и веома је сличан код решења бивше совјетске подморнице носача балистичких ракета класе Голф I и II које су једине у совјетској морнарици биле на дизел-електрични погон. Као могућа балистичка ракетњ наводи се Покуксонг 3, али спомињењ се и Хвасонг 11 која је недавно теситрана са подводног торња.

Има оних који наводе и да би ова подморница могла да буде и носач подводног нуклеарног торпеда од називом „Хаеил“, које је јавности представљен на паради 27. јуна 2023. године

Поморски аналитичари попут Хи Сатона западног експерта за подморнице наводе на 841 класа Кун Ок има заправо 10 ракетних цеви.

Поморски стручњаци са Запада наводе такође и да се највероватније ради о модификацији руских подморница класе Р (Ромео) које лиценцно производе Кинези као класу Минг и Северна Кореја, а да је нова порморница модификација Ромеа, с тим да је пловило продужена и да је на простор иза командног моста и трупа додат елемент за смештај балистичких ракета.

Шта још Хи Сатон открива у својој краткој, али детаљној анализи:

И он полази од тврдње да то није никаква нова подморница, него севернокорејска модификација класе Ромео с тим да су модификације извршене у следећим елементима, али су толико одлично урађени да наводе на помисао да је у питањну нова подморница.

Као што је навео у грби иза командног моста и торња постављене су цеви за лансере за балистичке ракете и то у два реда по пет цеви са поклопцем. Прамац подморнице је скраћен.

Исто тако и он наводи Пукуксонг балистичку ракету . Ради се о балистичкој ракети дужине између 9,7 и 10,6 метара и пречника 1,5 и 1,8 метара у зависности од тачне верзије. Међутим, отвори за ракете изгледају мањи, било за балистичку ракету краћег домета која је први пут виђена у октобру 2021. или за крстарећу ракету. Северна Кореја је недавно показала крстарећу ракету ‘Хвасал-2’ која је приближна познатом оружју Томахавк америчке морнарице.

Оно што је занимљиво, а нводи Сатон јесте да су четири предње цеви близу командног моста већег пречника од осталих што указује можда на комбинацију ношења различитог наоружања.

Највећа мистерија у промоцији нове подморнице је и то да ли она има торпедне цеви калибра 533 мм. Крмени део анализира Хи Сатон је непоромењен и он напомиње да ово није подморница на нукеларни погон, него да је у питању класична дизел-електрична подморница , што се тиче погона.

Такођеовај подморничарски експерт наводи исто да се ради о подморници „Синпо Ц“ која је приказана јула 2019 године. Грађена је у истом бородградилишту, па се предоставља да је можда у питању иста подморница.

Када је упоредио слике из 2019 и сада Хи Сатон наводи да се ове подморнице значајно разликују. Он предпоставља да је прва конверзија подморнице класе Ромео није била успешна.

Оно што је предмет највеће спекулације јесте да ли је подморница на нуклеарни погон или није? Верује се да је недавна посета руског министра одбране Сергеја Шојгуа Пјонгјангу и најава сусрета руског председника Владимира Путина и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна можда у Владивостоку и посета Пацифичкој флоти. Оно што Северно Кореји највише недостаје јесте могућност да та земља развије нуклеарни реактор за подморнице, па се очекује и могућност сарадње са Москвом на овом питању с чиме би Северна Кореја могла да гради нападне и стратешке нуклеарне подморнице.

.