ОКРШАЈ АМЕРИЧКОГ РАЗАРАЧА И ЈЕМЕНСКИХ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА НАД ЦРВЕНИМ МОРЕМ! STANDARD SM-2 ПРОТИВ АЛ КУДСА И ШАХИДА!

Foto: Shutterstock

Амерички разарач USS Carney DDG 64 класе Arleigh Burke дошао је у фокус интересовања када су амерички медији објавили информацију да је посада тог пловила оборила три ракете и неколико дронова.

У први мах помислило се да су у питању биле противбродске ракете као ономад давне 2016. године када су јеменски Хути лансирали пројектиле на разарач USS Mason (DDG-87) који је пловио Црвеним морем.

Према званичницима, брод је био у рутинској патроли у међународним водама.

“УСС Масон открио је тада како се писало две долазеће ракете током периода од 60 минута, док је патролирао у Црвеном мору у близини обале Јемена. Оба пројектила пала су у воду пре него што су стигла до брода”, рекао је тада портпарол Пентагона капетан Џеф Дејвис.

Пентагон није прецизирао на којој удаљености од брода су пале ракете. Међутим, амерички званичник рекао је Ројтерсу да је напад прве ракете присилио УСС Масон да предузме одбрамбене мере.

А, онда седам година касније нови инцидент. Локација иста, Црвено море међународне воде, смер кретања разарача према Индијском океану.

Шта се догодило?

Током рутинске пловидбе оператори радаског система AN/SPY-1D , радар за контролу површине SPS-67 (V)3 и навигацијски радар SPS (V)9 уочила је лет три крстареће ракете на површини мора. Да ствар буде гора учено је и осам дронова. Пошто се знало да САД није лансирала ракете, да у окружењу осим Хутана нема крстарећих ракета, а правац лета укразивао је пут севера и Израела, наређено је обарање.

Са USS Carney DDG 64 ласнирано је какао се тврди 11 ракета море-ваздух RIM-66 standard SM-2,SM-3 намењени за противракетну одбрану брода у оквиру елемента морнаричког противракетног штита.

Вест је тек саопштена у четрврат увече, али не у потпуности, накнадно се сазнало да мета није био разарач сам као објекат и да су четвирту ракету пресрели Саудијци. Прeтпоставка је била и остала Пентагона да је мета Израел који је у рату са Хамасом. Иначе због напада на баптистичку болницу јеменски Хути су најавили подршку хамасу и освету Израелу, коју су очигледно планирали да изведу нападом крстарећим ракетама.

Иначе постоје неке индиције да би наводно мета напада био израелски нукеларни реактор у Димони на југу Израела који је неколико пута био на мети Хамасоваца, Сиријаца, а ударом су претили Иранци и шиитска организација Хезболах.

Ракетни разарачи класе Arleigh Burke конструисани су око борбеног система и вишенаменског радара 3D AN/SPY-1A компаније Lockeed Martin. Овај радар има електронско управљање пријемно-одајних модула на пљоснатој антени. Данас је у употреби више различитих радара на кстатарицама класе Тiconderoga и разарачима класе Arleigh Burke.

Разарачи класе Arleigh Burke разликују се на основу серије према којој су грађени. Бродови серије 1. имају депласман 8.230 тона, серије 2. 8.637 тона и серије 2А односно неки је називају 3. 9.496 тона.

Што се тиче димензија серија 1. и 2. имају дужину 153,9 м, а серија 2А/3 155,29 м. Ширина је за све три верзије иста 18 метара.

Брод покрећу 4 гасне турбине General Electric LM2500-30 укупне јачине 108.000 коњских снага. Брзина пловидбе је 30 чворова (око 55,5 км/х), акциони радијус 4.000 морских миља или 8.149 километара. Посада броји 237 чланова.

Што се тиче наоружања, разарачи класе Arleigh Burke се сматрају једним од најнаоружанијих бродова на свету. Основно артиљеријско оруђе је бродски топ Мк 45 калибра 127 мм масе 22 тоне, хоризонталног деловања 340 степени, елевација од -15 до +65 степени. Маса гранате је 31,7 кг. Брзина испаљивања гранате од 16 до 20 граната. Два шестоцевна топа за непосредну одбрану Vulcan Phalanx Mk 15, два троцевна торпедна апарата калибра 342 мм за лансирање противподморничких торпеда, два четвороцевна лансера противбродских ракета AGM-84 Harpoon и два вертикална лансера Мк41 за лансирање крстарећих ракета Томохавк са различитим верзијама за противбродску борбу, за напад на копмене циљеве. Такође за непосредну ПВО одбрану брода разарачи класе Arleigh Burke имају јаку ПВО ракете море -ваздух РИМ 66 стандард СМ-2/3 који чине елемент морнаричког противракетног штита САД.

Лево и десно од командног моста на померајућем делу зида надградње под углом постављене су две фиксне пљоснате антене вишенаменског радара 3D AN/SPY -1D. Свака од антена (антенска решетка), према неким подацима садржи 4.480 елементарних извора, распоређених у 140 пријемних модула.

Две поменуте антене заједно покривају комплетан простор око разарача. Фреквенцијско деловање радара AN/SPY -1 je E односно F.

Други бродски сензори на разарачима класе Arleigh Burke су и радар за контролу морске површине SPS 67 (V) 3, навигацијски радар SPS 64(V) 9, три радара за контролу ватре SPG-62, систем за електронски рат SLQ-32 и вучни пасивни сонарни систем SQS-53 SQR -19.