НАТО ПОГЛЕД ИЗ КОМШИЛУКА: ШТА ЈЕ ТО АЛИЈАНСА ОСМАТРАЛА У СРБИЈИ? ФОКУС НА НЕКОЛИКО ТАЧАКА

Скандал? Зашто сам употребио реч “скандал” упитао ме је данас колега на вест о томе зашто сам ставио ту реч у наслов текста када се открило да Северноатланска алијанса интензивно већ пуних месец дана осматра територију Србије.

Просто и једноставно мој одговор је био да пошто смо ми неки сарадници, партнери, пријатељи који граде поверење у региону и мир, то не раде. Осим ако ми нисмо само на речима и пред камерама “партнери”, односно да нас доживљавају као “мале Русе” и претњу па треба пратити дешавања унутар Србије што указује и на то да заправо Србија је не јавно, али негде тамо у неком фајлу декларисана као “безебдносна претња”, када се овакве активности раде у тренутку када је ситуација у Украјини сложена, а ексалација рата и експлозија бурета барута која ће да запали Блиски исток и север Арфике све извеснбија, што може изазвати талас миграција од неколико милиона миграната.

Овако све личи на мини репризу дешавања уочи почетка рата у Украјини, када су извиђачке платформе интензивно кориштене у осматрању истока Украјине и границе Русије. Та активност је и сада настављена на Црнм мору и уз границе Литваније и Пољске са Белорусијом, румунско- украјинску границу, Молдавију, а сада и територија Србије.

Додуше није кориштена територија Црне Горе, Албаније и БиХ, па и Хрватске за извиђање и осматрање шта се ради иза границе, али јесте Румунија и простор јужне српске покрајине Косова и Метохије која је још од 2019. године постала исходишна тачка за осматрање унутрашњости Србије пре свега њеног западног дела односно Рашко-полимске области или Санџака, као и Ибарске долине.

Те 2019. године, сада ће тачно 5 година у среду 25.октобра 2023. од када су амерички извиђачки авиони летели и осматрали Србију због Панцира С-1 и С-400 на вежби “Славенски штит”.

Foto: Shutterstock

Шта је то интересовало САД и НАТО алијансу ?

Прво све је почело од дешавања у Бањској када су тројица Срба погинула у окршају са такозваниом косовском полицијом. Нарасле тензије на административној линији, и померања војних једница интезвирале су НАТО алијансу да покрене осматрачке летове. За то искориштена је база Лариса у Грчкој одакле су MQ-9A Reaper полетали од 26. септембра, а и полећу и даље. MQ-9A Reaper су такође из правца Румуније осматрали Србију, а полетали су из аеродрома Кампиа Тузи.

Иако се криза на Косову и Метохији смирила, бар декларативно, америчке летелице и даље интензивно осматрају територију Србије. Логичан захтев јесте да је суштина интензивно праћење кретања и активности Војске Србије на административној линији у реалном времену и осматрање војних објеката. Иначе на том простору према Краљеву са севера Косова и Метохије под присмотром је долина реке Ибар која је од побуне албанских терориста 1998 и током НАТО агресије добила на значају. Ту је оно што тренутно највише интересује не само НАТО алијансу него и цео комшилук, а то је 351. извиђачка авијацијска ескадрила која је опремљена беспилотним летелицама домаће производње Пегаз и са две тактичке кинеске беспилотне летелице ЦХ-92 и ЦХ-95. Оно што НАТО највише занима јесте начин кориштења.

Осим тога аеродром Лађевци је и седиште 98. авијацијске бригаде, односно 241. авијацијске ескадриле “Тигрови” која је опремљена јуришницима Ј-22 и НЈ-22 Орао, који су интензивно били у приправности за време кризе у јужној српској покрајини. Такође тај прстор покрива и 2. бригада Војске Србије и линија додира 3, бригаде, као и 4 бригада, што указује и улазак француске осматрачке летелице Бергует Атлантик 2 из простора Бугарске, ваздухопловне базе Варна, лет преко Северне Македоније уз границу са Србијом као и административну линију на југу Србије од Прешева до Топлице. На том простору Војска Србије имам и радарске инсталације на једној од локација што је такође један од могућих услова активирања извиђачких летова и осматрање југа Србије.

Ако је ово предмет опсервације на југу и западу, зашто онда амерички осматрачки авиони лете дуж скоро целе границе Румуније и Србије. Од тромеђе Мађарске, Србије и Румуније до Кладова на југоистоку.

На том правцу генерално Србија и нема велике војне капацитете, осим Вршца. Уз саму границу са Румунијом је аутоматизовано тенковско стрелиште Орешац које је пре пар година модрнизовано и сређено и интензивно се користи у обуци тенкиста.

Иначе тенкови Војске Србије, пре свега модернизација, број модернизованих тенкова М-84, као и су посебна сфера интересовања чак две земље чланице НАТО из комшилука. Посебна сфера интерсовања су и донирани руски тенкови Т-72Б1 МС , као и обука.

Пошто је равница у питању и близина полигона Чента вероватно праћена је и обука припадника РВ и летови како ловачке тако и шкослко борбене авијације. Не треба искључити и да је поглед упућиван према аеродром Батајница и могућности да је се у тој зони налазе и ПВО системи дугог домета ФК-3 и њихово могући распоред у широј околини Београда као и потенцијална померања снага на овом правцу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *