TALIBANI NUDE POMOĆ HEZBOLAHU, RAZLIKE OSTAVLJENE PO STRANI

Talibanska vlada Avganistana je navodno ponudila da obezbedi ljudstvo za borbu zajedno sa libanskom grupom Hezbolah u njenom eskalirajućem sukobu sa izraelskim snagama.

Ovaj razvoj događaja, ako se potvrdi, označio bi zaokret u politici talibana bez presedana, jer je sunitska islamistička grupa ranije smatrala muslimane iz šiitske sekte otpadnicima, što bi dovelo do napada na šiitske manjine u Avganistanu i visokih tenzija na avganistansko-iranskoj granici u devedestim godinama prošlog veka. Ova sektaška pitanja su bila primarni uzrok za poravnanje niza džihadističkih grupa na Bliskom istoku protiv Hezbolaha, primoravajući grupu milicija da vodi rat na dva fronta i protiv takvih džihadista i protiv Izraela. Ova podela je naročito dovela do toga da se Izrael pridruži svojim saveznicima u Turskoj i zapadnom svetu kako bi finansirali sunitske islamističke grupe u Siriji 2010-ih da oslabe Hezbolah, što je potvrdio načelnik štaba izraelskih odbrambenih snaga, general-pukovnik Gadi Ajzenkot 2019. godine. Talibanske snage, koje su široko poštovane među sunitskim islamističkim grupama, koje se bore uz Hezbolah, mogle bi tako označiti prekretnicu u šiitsko-sunitskim islamističkim grupama.

Uprkos tome što su brojni izvori izveštavali o ponudama talibana o doprinosu ljudstva u tekućem sukobu na Bliskom istoku, malo je verovatno da će se oni materijalizovati iz više razloga. Pošto je Hezbolah opisan kao takozvana „odbrambena gerilska snaga organizovana duž severnokorejskih linija“, sofisticiranost njegove opreme i tehnika ratovanja učinila bi integraciju avganistanske milicije u njene snage veoma izazovnom, kao i pitanja kao što su jezičke barijere. Generalni sekretar Hezbolaha Hasan Narsalah je 19. juna istakao široku ponudu podrške koju je njegova grupa dobila u borbi protiv Izraela, ali je tada jasno stavio do znanja da takva podrška nije potrebna, izražavajući uverenje u sposobnost da se sama nosi sa mogućim nepredviđenim situacijama. Hezbolah je takođe imao daleko od pozitivnog iskustva sa delovanjem zajedno sa sunitskim ekstremističkim grupama, a nakon što je 2000-ih podelio ključno vojno znanje sa palestinskom milicionom grupom Hamas, uključujući i prenošenje severnokorejskog znanja o ratu u tunelima, ovo je bila sledeća decenija koju je Hamas preneo filijalama Al Kaide koje podržava Turska i koje su ga koristile protiv Hezbolaha. Stoga, iako se na talibane može gledati kao na simpatizere Hezbolahovog sadašnjeg sukoba zbog zajedničkog animoziteta prema Izraelu, buduće slaganje Kabula ostaje veoma neizvesno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *