Ukrajina je prvi put otkrila svoju upotrebu vazdušnih GBU-39/B Small Diameter Bombs u maju 2024. Ranije se znalo da su u upotrebi samo verzije za zemaljsko lansiranje (GLSDB)
Na društvenim mrežama osvanula je slika koja prikazuje ukrajinski borbeni avion MiG-29 koji nosi bombe malog prečnika američke proizvodnje GBU-39/B Small Diameter Bombs (SDB) sa novim kako kažu misterioznim gredastim nosačem avio bombi.
Slika otkriva posebni nosač sa antenom ili senzorom bele boje, koji se verovatno odnosi na elektronske protivmere, koji se koristi za montiranje SDB nosača ispod krila MiG-29.
Veruje se da je u pitanju MiG-29 jedan od 13 aviona koje je Ukrajina primila od Slovačke prošle godine, a koji su prethodno bili nadograđeni poboljšanom avionikom i sistemima.
Novi posebni nosač vođenih bombi GBU na ukrajinskom MiG-29. U pitanju je bivša slovačka verzija MiG-29 pic.twitter.com/y4JhPTesEp
— S-125M pechora (@S125Mpechora) July 27, 2024
Lansirna šina koji se vidi na slici razlikuje se od standardnih koji se koriste na MiG-ovima 29 u slovačkoj službi, što ga čini većom misterijom.
Ukrajina je prvi put otkrila svoju upotrebu vazdušnih GBU-39/B Small Diameter Bombs u maju 2024. Ranije se znalo da su u upotrebi samo verzije za zemaljsko lansiranje (GLSDB)
SDB nude Ukrajini mogućnost da pogodi ciljeve na udaljenostima do 46 milja sa visokom preciznošću i može da probije polu utvrđene ciljeve.
Rusko elektronsko ratovanje je značajno uticalo na preciznost druge precizne municije koju je isporučio Zapad, kao što su projektili JDAM-ER , artiljerijske granate Excalibur i GMLRS rakete.
Njihova efikasnost je u nekim slučajevima pala na ispod 10% zbog ometanja GPS-a.
GBU-39/B Small Diameter Bomb Increment I (SDB I) je zvanični naziv za ovu avionsku bombu nastala je ukrštanjem Boingovog krstarećeg projektila Small Diameter Bomb (SDB) koja je spojena sa raketnim pogonom, odnosono buster sa rakete M-26 koju koriste samohodni višecevni lanseri raketa MLRS M-270. Zamisao je bila dobiti projektil koji bi se lansirao sa aviona i koji bi imao veliki domet.
GBU-39/B Small Diameter Bomb Increment je dužine 1,8 m, prečnik je 19 cm kad su krila sklopljena. Masa bojeve glave je 93 kg, a ukupna masa projektila sa raketnim motorom 130 kg.
Pre lansiranja u projektil se unose tačni podaci o cilju kao i poziciji samog lansera. Podaci o napadu na stacionarne ciljeve komandam mesta, bunkeri, položaji oklopnih jednica, baze unose se pre poletanja borbenog aviona. U slučaju promene ili korekcije podaci o cilju i proziciji projektila pre lansiranja se unose na osonovu podataka dobijenih od letelice pratioca lansera.
Sam projektil nema veliku brzinu neki prosek vreme leta na cilj koji se nalazi 70 km od mesta lansiranja potrebno je 8 minuta leta, što daje snagama neprijatelja ako su u pitanju mobilni ciljevi da promene vatreni položaj, zato se ova vrsta odužja isključivo koristi za iznenadne napade na nepokretne ciljeve čija je pozciija unapred poznata avio baze, skladišta, infrsturkturni objetki elektrane, mostovi, bunkeri. Bojeva glava od 93 kg može da probije skoro 1 m armiranog betona.Prema nekim procenama SAD ima u svom naoružanju više od 30.000 ovih projektila, ali u operativnoj u potrebi se nalazi i u RV: Italije, Japana, Južne Koreje i Holandije, a od sada i Ukrajine.