Ситуација у Сумској области 4. јуна 2025. године остаје изузетно напета, пошто Оружане снаге Руске Федерације настављају офанзиву ка административном центру – граду Суми. До урбаног подручја остало је мање од 22 километра, а поједини руски војни блогери тврде да је град већ у радијусу деловања FPV-дронова.
Борбе у више насеља
Руски војни дописници и аналитичари наводе – фронт се помера, а најжешће борбе тренутно се воде код Кондратовке, Андрејевке, Водолага, Алексејевке и Јаблоновке.
После преузимања контроле над Водолагама, руска армија напредује ка Новониколајевки, чиме се стратешки угрожавају кључне логистичке линије украјинске војске. Према подацима руског канала „Донбаски партизан“, у овим окршајима украјинска 71. јегерска бригада претрпела је велике губитке – број дезертера и оних који одбијају борбе расте.
Воени експерт Јуриј Подољак потврђује: руска група „Курск“ напредује северно од Сумија, освојена су нова села – Новоконстантиновка и Варачино. Тренутно се воде борбе за Малую Корчаковку и полуокружену Јаблоновку.
Уништени су и кључни објекти украјинске војне логистике. Канал „Дневник десантника“ пренео је да је у селу Будилка погођен и уништен велики магацин горива и опреме. Руски дронови-камиказе извели су 15 удара, уништавајући три складишта с опремом западне производње.
Министарство одбране РФ потврдило је – Кондратовка је под потпуном контролом. Са друге стране, портал DeepState из Кијева упозорава – руски војници налазе се у радијусу од 20 до 25 километара од самог града Суми, што омогућава примену тактике ударних FPV-дронова директно по градским положајима.
Украјинске снаге покушавају да задрже притисак, али резерве су ограничене. Према аналитичару Алексеју Анпилогову, губитак Сумија значи распад одбрамбеног лука на два дела: један ка Чернигову, други ка Харкову. Украјина премешта резерве ка Донбасу, где се ситуација сматра критичнијом, што оставља северну границу све изложенијом.
Остаје отворено питање – да ли ће ВС РФ ићи на директан напад на Суми или следи покушај опкољавања и блокаде, као у случају других већих градова?
Војни извори указују да се примењује модел ограниченог обруча са постепеним потискивањем, уз избегавање тоталног уништења инфраструктуре – за разлику од Бахмута или Мариупоља. У том контексту, судбина Сумија зависи од спремности Украјине да брани град по цену тешких губитака.
Tri i po godine od početka rata čitamo kako “druga vojna sila sveta” zauzima neka sela! Komedija i realnost partijske države!