РОБОТИЗОВАНА ПЛАТФОРМА УРАН-9 СПРЕМАН ЗА УКРАЈИНУ

Роботизоване платформе су поред масовне употребе дронова постале оболежје украјинског рата, како за разминирање, тако и за борбена дејства.

Прве роботизоване платфроме које су стигле на украјинско ратиште биле су Уран-6 у лето 2022. године. Западни извори су регистровали појаву борбене роботизоване платформе Уран-9 у мају 2023. Било је индиција да је послата била код Купјанска и да је успешно кориштена, али само пар комада.

Foto: Shutterstock

Иначе у руском етру кружи информација да су ове роботизоване платформе поново појавиле на украјинском ратишту. Али, за сада више информација о томе нема. Пре свега локације где су се појавиле.

У сваком случају ово није било прва борбена употреба роботизоване плафтофме Уран-9, која је кориштена у рату против џихадиста у Сирији 2018. године.

Руска војска је 2019-2020. набавила лимитирану серију од 22 роботизване платформе Уран-9.

Руски војни аналитичари сматрају да ће захваљујући развоју вештачке интелигенције, ове платформе постати доминатна средства у руским јединицама. Једна од кључних особина роботизоване платфроме Уран је малсимална унификација наоружања, аутономија кретања, модуларност, мултифункционалност кориштења различитих система.

Foto: Shutterstock

Русија је прве борбене наоружане роботизоване платформе приказала по први пут на сајму наоружања у Москви “Армија 2016” .

Када би га описивали Уран-9 могли би слободно рећи да се ради о борбеном роботизованом систему, конструисаном за извиђање и ватрену подршку напредних јединица и извиђање комбинованих формација тактичког нивоа, повећање ефикасности борбених задатака и смањење губитака јединице током борбених дејстава, укључујући и борбе у урбаним условима. Произвођач га издваја као посебан тип борбеног возила на гусеницама.

Уран има борбену тежину од 10-12 тона. Што се тиче димензија, Уран -9 је дуг: 5,12 м, широк 2,53 м и висок 2,5 м. Покреће га дизел мотор који омогућава на асфалтним путевима брзину од 35км/х и 25 км/х на земљаним путевима.

Возило је заштићено оклопом које штити електронику у возилу од пешадијског наоружања и парчади артиљеријских граната.

Foto: Shutterstock

У возило је уграђена даљински управљива борбена станица. Основно наоружање је топ 2А72 калибра 30 мм у верзији АБМ М-30-М32, који је постављен у спољно кућиште. Овај топ је модификован у односу на верзију 2А42 какав користе борбена возила пешадије БМП-2 и оклопни транспортер точкаш БТР-90. Заједно са главним топом спрегнут је тенковски митраљез ПКТМ.

На роботизованом возилу Уран-9 постоји и подижућа платфрома монтирана на куполу где стоји топ, на коју се може постављати различито ракетно наоружање пре свега ту мислимо на: ПВО ракете Игла-С или Верва, и противоклопне ракете ПОРС и то до 12 термобаричних невођених ракета “Шмељ” који имају домет максимални до 1 км.

Осим борбене секције на подижућу платформи се налази и нишанска справа која укључује ТВ камеру, термовизију, ласерски даљиномер и ласерски канал за вођење противоклопних ракета Атака, које се такође уграђују на Уран-9.

Управљање роботизованом платформом Уран-9 врши се преко посебно управљачког центра, који се налази на теретном возилу конфигурације 6х6. На задњем делу Урана -9 постоје две антене са којима се управња са возилом.

Осим из управљачког центра, Ураном- 9 је могуће управљати из преносног управљачког система кога носи војник у великом ранцу на леђима и са њим је Ураном-9 могуће управљати до 3 км даљине.

Савермена електрoника и нишанске справе спрегнуте са термовизијом омогућавају кориштење платформе и дању и ноћу и у сложеним метеоролошким условима: киша, снег, олујно невреме.

Foto: Shutterstock

Модификоване серије после тестирања добиле су стабилизацију топа, што омогућчава употребу топа са роботизоване платформе и током вожње.

Руси наводе да је вештачка интелигенција омогућила употребу Урана-9 самостално, да платформа сама препознаје препреке које треба да избегава. Ако се изгуби веза између платформе и управљачког центра, преузимање радом преузима вештачка интелигенција , све док се возило не врати на почетну тачки или положај са које ће се успоставити веза са оператером.

Систем упозорења на ласерско зрачење је у стању да открије извор зрачења унутар сектора од 30 степени.

Иначе осим за управљање самом платфромом, оператер управља и наоружањем на Урану-9, јер Руси немају превише поврења да рачунар самостално управља борбеним операцијама и отварањем ватре из топа и лансирањем противоклопних ракета.

Систем (јединица) осим четири роботизване платформе чини и командно-управљачка станица и два транспортно возила типа КАМАЗ за смештај по две борбене станице на свако возило.

ТАКТИЧКО ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ

Димензије: дужина: 5,12 м, ширина 2,53 м, висина 2,5 м

Тежина: 10-12 тона

Наоружање: аутоматски топ 2А72 калибра 30 мм, коаксилајни митраљез калибра 7,62 мм, противоклопне ракете Шмељ М домета, ПОРС Атака домета 3,5 км-5 км.

Роботизована платфрома има опцију и постављање димне завесе. Систем се може користити и као платформа за електронско ратовање.

Максимални домет рада Урана-9 из центра за упрвљање која се налази на камиону је 3 км. Уз истовремену употребу четири борбена робота, домет контроле се повећава на 6 км.
Уран-9 се може интегрисати у јединствени систем контроле тактичког нивоа.

Један коментар на “РОБОТИЗОВАНА ПЛАТФОРМА УРАН-9 СПРЕМАН ЗА УКРАЈИНУ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *