Robotizovane platforme su pored masovne upotrebe dronova postale oboležje ukrajinskog rata, kako za razminiranje, tako i za borbena dejstva.
Prve robotizovane platfrome koje su stigle na ukrajinsko ratište bile su Uran-6 u leto 2022. godine. Zapadni izvori su registrovali pojavu borbene robotizovane platforme Uran-9 u maju 2023. Bilo je indicija da je poslata bila kod Kupjanska i da je uspešno korištena, ali samo par komada.
Inače u ruskom etru kruži informacija da su ove robotizovane platforme ponovo pojavile na ukrajinskom ratištu. Ali, za sada više informacija o tome nema. Pre svega lokacije gde su se pojavile.
U svakom slučaju ovo nije bilo prva borbena upotreba robotizovane plaftofme Uran-9, koja je korištena u ratu protiv džihadista u Siriji 2018. godine.
Ruska vojska je 2019-2020. nabavila limitiranu seriju od 22 robotizvane platforme Uran-9.
Ruski vojni analitičari smatraju da će zahvaljujući razvoju veštačke inteligencije, ove platforme postati dominatna sredstva u ruskim jedinicama. Jedna od ključnih osobina robotizovane platfrome Uran je malsimalna unifikacija naoružanja, autonomija kretanja, modularnost, multifunkcionalnost korištenja različitih sistema.
Rusija je prve borbene naoružane robotizovane platforme prikazala po prvi put na sajmu naoružanja u Moskvi “Armija 2016” .
Kada bi ga opisivali Uran-9 mogli bi slobodno reći da se radi o borbenom robotizovanom sistemu, konstruisanom za izviđanje i vatrenu podršku naprednih jedinica i izviđanje kombinovanih formacija taktičkog nivoa, povećanje efikasnosti borbenih zadataka i smanjenje gubitaka jedinice tokom borbenih dejstava, uključujući i borbe u urbanim uslovima. Proizvođač ga izdvaja kao poseban tip borbenog vozila na gusenicama.
Uran ima borbenu težinu od 10-12 tona. Što se tiče dimenzija, Uran -9 je dug: 5,12 m, širok 2,53 m i visok 2,5 m. Pokreće ga dizel motor koji omogućava na asfaltnim putevima brzinu od 35km/h i 25 km/h na zemljanim putevima.
Vozilo je zaštićeno oklopom koje štiti elektroniku u vozilu od pešadijskog naoružanja i parčadi artiljerijskih granata.
U vozilo je ugrađena daljinski upravljiva borbena stanica. Osnovno naoružanje je top 2A72 kalibra 30 mm u verziji ABM M-30-M32, koji je postavljen u spoljno kućište. Ovaj top je modifikovan u odnosu na verziju 2A42 kakav koriste borbena vozila pešadije BMP-2 i oklopni transporter točkaš BTR-90. Zajedno sa glavnim topom spregnut je tenkovski mitraljez PKTM.
Na robotizovanom vozilu Uran-9 postoji i podižuća platfroma montirana na kupolu gde stoji top, na koju se može postavljati različito raketno naoružanje pre svega tu mislimo na: PVO rakete Igla-S ili Verva, i protivoklopne rakete PORS i to do 12 termobaričnih nevođenih raketa “Šmelj” koji imaju domet maksimalni do 1 km.
Osim borbene sekcije na podižuću platformi se nalazi i nišanska sprava koja uključuje TV kameru, termoviziju, laserski daljinomer i laserski kanal za vođenje protivoklopnih raketa Ataka, koje se takođe ugrađuju na Uran-9.
Upravljanje robotizovanom platformom Uran-9 vrši se preko posebno upravljačkog centra, koji se nalazi na teretnom vozilu konfiguracije 6h6. Na zadnjem delu Urana -9 postoje dve antene sa kojima se upravnja sa vozilom.
Osim iz upravljačkog centra, Uranom- 9 je moguće upravljati iz prenosnog upravljačkog sistema koga nosi vojnik u velikom rancu na leđima i sa njim je Uranom-9 moguće upravljati do 3 km daljine.
Savermena elektronika i nišanske sprave spregnute sa termovizijom omogućavaju korištenje platforme i danju i noću i u složenim meteorološkim uslovima: kiša, sneg, olujno nevreme.
Modifikovane serije posle testiranja dobile su stabilizaciju topa, što omogućčava upotrebu topa sa robotizovane platforme i tokom vožnje.
Rusi navode da je veštačka inteligencija omogućila upotrebu Urana-9 samostalno, da platforma sama prepoznaje prepreke koje treba da izbegava. Ako se izgubi veza između platforme i upravljačkog centra, preuzimanje radom preuzima veštačka inteligencija , sve dok se vozilo ne vrati na početnu tački ili položaj sa koje će se uspostaviti veza sa operaterom.
Sistem upozorenja na lasersko zračenje je u stanju da otkrije izvor zračenja unutar sektora od 30 stepeni.
Inače osim za upravljanje samom platfromom, operater upravlja i naoružanjem na Uranu-9, jer Rusi nemaju previše povrenja da računar samostalno upravlja borbenim operacijama i otvaranjem vatre iz topa i lansiranjem protivoklopnih raketa.
Sistem (jedinica) osim četiri robotizvane platforme čini i komandno-upravljačka stanica i dva transportno vozila tipa KAMAZ za smeštaj po dve borbene stanice na svako vozilo.TAKTIČKO TEHNIČKI PODACI
Dimenzije: dužina: 5,12 m, širina 2,53 m, visina 2,5 m
Težina: 10-12 tona
Naoružanje: automatski top 2A72 kalibra 30 mm, koaksilajni mitraljez kalibra 7,62 mm, protivoklopne rakete Šmelj M dometa, PORS Ataka dometa 3,5 km-5 km.
Robotizovana platfroma ima opciju i postavljanje dimne zavese. Sistem se može koristiti i kao platforma za elektronsko ratovanje.
Maksimalni domet rada Urana-9 iz centra za uprvljanje koja se nalazi na kamionu je 3 km. Uz istovremenu upotrebu četiri borbena robota, domet kontrole se povećava na 6 km.
Uran-9 se može integrisati u jedinstveni sistem kontrole taktičkog nivoa.
Zar nije URAN-9 «Ustanovka RAzmiNirovaniя» (uređaj za razminiravanje)?