POD LUPOM WC-135 R: Šta znamo o “njuškalu” koje otkriva radijaciju u vazduhu i prati nuklearne eksplozije!

WC-135 R je zasnovan na osnovu aviona c-135 Stratolifter u verzijama B i C.

Od 10 napravljenih aviona WC-135 R (plus jedan EC-135C konvertovan je 1998. godine), ostala su samo dva, oba kojima upravlja 45. izviđačka eskadrila USAF-a koja se nalazi u bazi Ofut u Nebraski.

https://tvfront.rs/wc-135r-za-otkrivanje-radijacije-i-pracenje-nuklearnih-incidenata-sleteo-na-krit-pocinju-patrole-nad-crnim-morem/

Letelica je namenjena za prikupljanje čestica iz vazduha i ostalih materija koje su vezane za nukelarna testiranja. Letelica je nastala kao kontrolor ugovora o ograničenoj zabrani nuklearnih testova iz 1963. godine.

Modifikacija „Constant Phoenix“  se prvenstveno odnose na njegov paket za prikupljanje uzoraka iz atmosfere, koji posadi omogućava da detektuje radioaktivne „oblake“ u realnom vremenu.

Letelica je opremljena spoljnim protočnim uređajima za sakupljanje čestica koje se lepe na poseban filter papir i onda se posebnim sistemom uzorci sakupljaju i analiziraju.

Razvoj programa „Constant Phoenix“ naredio je 16. septembra 1947. godine general Dvajt D. Ajzenhauer, koji je zadužio Vojno vazduhoplovstvo da je odgovorno za otkrivanje atomskih eksplozija bilo gde u svetu.

Septembra 1949, VB-29 koji je leteo između Aljaske i Japana otkrio je nuklearne ostatke prvog ruskog atomskog testa – događaj za koji se smatralo da nije moguć sve do sredine 1950. godine.

Počevši od avgusta 1950. godine, avioni VB-50 su konvertovani za misiju uzorkovanja vazduha tokom dvogodišnjeg perioda.

Avion WC-135 R počeo je da zamenjuje VB-50 u decembru 1965. i postao je „radni konj“ programa atmosferskog sakupljanja nuklearnih čestica.

Misije uzorkovanja vazduha rutinski su sprovedene iznad Dalekog istoka, Indijskog okeana, Bengalskog zaliva, Sredozemnog mora, polarnih regiona i kod obala Južne Amerike i Afrike.

WC-135 R je igrao glavnu ulogu u praćenju radioaktivnih ostataka od katastrofe nuklearne elektrane u Černobilju u Sovjetskom Savezu.

Trenutno misija uzorkovanja vazduha podržava Ugovor o ograničenoj zabrani nuklearnih proba iz 1963. godine, koji zabranjuje bilo kojoj naciji da nadzemno testira nuklearno oružje. WC-135 R su trenutno jedini avioni u inventaru koji obavljaju operacije uzorkovanja nuklearnih čestica iz vazduha.

Obe letelice prema dostupnim podacima lete radovno na trenažnim letovima na Pacifiku, pre svega držeći na oku i prateći severnokorejski nuklearni program.

Taktičko Tehničke karakteristike

Primarna funkcija: Operacije uzorkovanja i sakupljanja čestica iz vazduha

Proizvođač:  Boeing Aerospace Co.

Pogon: WC-135 R četiri turboventilatorska motoraPratt & Vhitnei TF33-P-5  sa dopunskim sagorevanjem

Potisak: 7.280 kilograma svaki motor

Raspon krila: 39,8 metara

Dužina: 42,5 metara

Visina: 12,8 metara

Težina: 54.508 kilograma

Maksimalna težina pri poletanju: 136.304 kilograma

Kapacitet goriva: 58.967 kilograma

Brzina: 350 čvorova

Plafon: 12.192 stopa

Dolet : 4.000 nautičkih milja

Posada: Zavisi od misije

Aktivna 2; Rezerva, 0

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *