Radi se Lockheed EP-3E Orion Aries II Ratne mornarice SAD koji poleću sa aerodroma na Kritu
Sjedinjene Američke Države u zonu istoka Mediterana poslale su novi izviđački avion koji operativno deluje već nekoliko dana u zoni između Kipra i Libana u međunarodnim vodama.
Naime, radi se Lockheed EP-3E Orion Aries II Ratne mornarice SAD koji poleću sa aerodroma na Kritu.
Lockheed EP-3E Orion Aries II ( Airborne Reconnaissance Integrade Electronics System) je izviđački i obaveštajni avion koji pripada mornaričkoj avijaciji Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj avion je nastao modifikacijom čuvenog P-3 Orion, aviona namenjenog protivpodmorničkom ratovanju, ali je EP-3E specijalizovan za elektronsko prikupljanje obaveštajnih podataka (SIGINT).
🇺🇸Lockheed EP-3E Aries II Orion pic.twitter.com/zP7tfqRhoH
— 360°Radar (@wipljw) October 24, 2024
Osnovne informacije o avionu:
- Namena: EP-3E je namenjen za elektronsko nadgledanje, uključujući presretanje komunikacija, radari, signali, i analiza elektronskih sistema neprijateljskih snaga. Avion je opremljen sistemima koji omogućavaju analizu elektronskih signala, i često ga koriste za prikupljanje podataka o radarskim sistemima, radio komunikacijama, i drugim elektronskim signalima.
- Modifikacije: Verzija EP-3E Aries II je značajno unapređena kako bi zadovoljila potrebe za modernijim sistemima za nadzor i obaveštajne misije. Opremljen je naprednim antenama, senzorima, i obaveštajnim softverom koji omogućava prikupljanje podataka sa velikih udaljenosti.Ovaj avion ima na trupu okruglu antenu OE-319 “big look”. Osim velike ima još dve manje antene i na gornem srednjem delu letelice pred repom aviona i donjem srednjem trupu. Osim te tri ima i niz manjih dodatnih antena po celom trupu i krilima. Inače sa ovog aviona uklonjen je magentni detektor za otkrivanje podmornica.
- Posada: Obično ga upravlja petočlana posada, ali sa dodatnih 24 specijalista za elektronsku opremu i analizu podataka, što čini EP-3E jednim od najsloženijih izviđačkih platformi u arsenalu mornarice.
Istorijski incident EP-3E (2001):
Najpoznatiji incident vezan za EP-3E desio se 1. aprila 2001. godine kada je jedan od ovih aviona učestvovao u ozbiljnoj diplomatskoj krizi između SAD i Kine. Tog dana, EP-3E, koji je obavljao izviđačku misiju nad Južnim kineskim morem, sudario se u vazduhu sa kineskim lovcem J-8II, usled čega je kineski pilot poginuo, a američki avion je oštećen i morao je prinudno da sleti na kinesko ostrvo Hainan.
- Posada od 24 člana EP-3E bila je zadržana 11 dana pre nego što su ih kineske vlasti oslobodile, nakon što su pregovori rešili krizu.
- Kineska vlada je zahtevala izvinjenje i istraživala avion, što je izazvalo velike diplomatske tenzije između dve zemlje. SAD su na kraju uputile izraze žaljenja, a nakon puštanja posade, avion je delimično demontiran i vraćen u SAD.
Upotreba i misije:
EP-3E je aktivno korišćen u misijama širom sveta, uključujući u sukobima na Bliskom istoku, Africi i drugim strateškim područjima. Njegova uloga u prikupljanju elektronskih podataka ga čini ključnim za američke obaveštajne operacije i praćenje potencijalnih pretnji.
EP-3E Orion Aries II i dalje je važan element u floti izviđačkih aviona američke mornarice, zbog svoje sposobnosti za praćenje elektronskih komunikacija, radara i drugih izvora informacija na velikim razdaljinama.‼️🇺🇸🇱🇧 U.S SURVEILLANCE ACTIVITY IN THE EASTERN MEDITERRANEAN ALONG THE LEBANESE COAST!
— Rula El Halabi (@Rulaelhalabi) October 24, 2024
U.S. Navy — Lockheed EP-3E Aries II Orion out of #Sigonella #Sicily carrying out a spy mission along the Lebanese coast at an altitude of around 26,000ft
The EP-3E Aries II, one of the… pic.twitter.com/2DOPEwridN
Taktičko tehničke karakteristike:
- Maksimalna brzina: Oko 760 km/č.
- Dejstveni domet: Oko 8.900 km, što omogućava dugotrajne misije nadzora.
- Vreme leta: Može ostati u vazduhu preko 12 sati, što je ključno za prikupljanje dugotrajnih obaveštajnih podataka.